Kafkas Ana Arısı

Kafkas Ana Arı

Kafkas ana arısı;Kafkas ırkı dünyanın en uzun dilli  tek arısıdır,Bal toplama özelliği bakımdanda  birinci sıralardadır.Ana vatanı kafkasyanın yüksek rakımlı dağlarıdır,Günümüzde Ardahan ve artvin bölgesinde saf ırkı Bulmak Mümkündür.Dış görünüşü karniyol arısına çok benzediği için, İkisi arasında çok fazla benzerlik var, dilin uzunluğu açısından Kafkas arısı nın dil uzunlugu daha büyük olduğu için bir avantaj olarak sergılenır,Kafkas arısı tüm ırkların en uzun diline sahiptir.Yağmacılığa karsı direcli ve erken son baharda propolis toplaması mükemmel bır arı ırkıdır.

Kafkas Ana  Arı Özellikleri

Kafkas arılarda yavru yetiştirme ritmi ve koloni gelişimi ilkbaharda yavaştır. Yaz mevsimi ortalarından önce koloni tam gücüne ulaşamaz. O dönemde büyük bir atak yaparak süratle çoğalırlar ve bal akış sezonuna çok güçlü girerler. Daha sonra da bal akışının sona ermesi ile birlikte nüfus planlaması amacıyla yumurta atmayı oldukça azaltırlar. Kuzey bölgelerde kışlama yeteneği zayıftır. Genellikle hastalıklara ve soğuğa dayanıklı olmasına rağmen nosema hastalığına duyarlılığı dolayesiyle kuzey bölgelerde kışlamada problem yaşamaktadırlar.

Kırmızı Üçgülden çok iyi yaralanır ve düşük sıcaklık ve elverişsiz iklim koşullarında bile çalışmakta ve nektar toplamaktadır. Petek gözlerini sırlarken bal ve sır arasında hava boşluğu bırakmadığı için petekli balı koyu ve nemli bir görünüme sahiptir.Kafkas ana arı sının farklı eko tipleri mevcuttur.karadeniz Bölgesine uyumlu ana arı ırkı kafkastır.Saf kafkas arının bal verımı dusuktur. Saf ırktan f1 ana arı üretimi yaparsanız verım alabılırsınız. Orta Anadolu güneydoğu Anadolu, ve iç Anadolu Bölgesinde, Kafkas Posof eko tip ana arı kullanmanızı tavsiye ederım..

Kafkas ana arısı

Kafkas arısı; çiçeklerdeki nektarın şeker oranı % 10-11 oranında olunca hemen çalışmaya başlar. Diğer ırklarda ise bu oran % 18 olunca arılar çalışmaya başlarlar. Bu özelliği ile bu ırk arı olumsuz şartlarda ve daha erken dönemlerde çalışmaya başlayarak ve dil uzunluğu nedeniyle de derin tüplü çiçeklerin nektarlarından yararlanma özelliği ile daha fazla çeşit çiçek nektarlarından faydalanabilmekte ve daha çok bal üretebilmektedir.

Kafkas Ana Arı Üretimi

Ardahan İli; nektar ve polen kaynağı bitki varlığı ve işgücü olanakları bakımından zengin bir potansiyele sahip, Kafkas Arı Irkının gen merkezi durumunda olan illerden birisidir. Yaklaşık olarak 800 çeşit nektar ve polen kaynağı bitki varlığına sahip 285.678 hektar (% 58) çayır-mer’a alanları ile 84.250 hektar ( % 17 ) tarım alanı ve 31.957 hektar ( % 19 ) orman ve fundalık arazi mevcut olup, toplam arazi varlığı 496.700 hektardır.

Kafkas Arısınında Farklı eko tipleri mevcuttur,Posof  eko tipi Kırsal bölgelerde çok daha  fazla işlem görmüştür.

Kafkas Ana Arı Siparişi

Firmamız tarafından Kafkas ana arı üretimi ve paket arı satışlarımız vardır,Üretimi yapılan kafkas ırkı arılar Kendi araçlarımızda dağıtılmaktadır,Ana arı lar ise Kargo sistemiyle gönderilmektedir.Damızlıklardan aldığımız birinci kuşak f1 ana arılarımızdan sizde sipariş vermek isterseniz,İletişim numaramızdan yada web sitemiz üzerinden Linke tıklayarak sipariş verebilirsiniz.Kafkas Ana Ari Siparişi için Tıklayınız

 

4 Yorum

 1. Avatar kafkascı diyorki:

  Kafkas ırkı dünyada sayılı ve değerli ırklardan birisi.

  Fakat yüksek rakım arısı. Artvin ve benzeri bölgelerde oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. Ama Artvin’den Edirne’ye, Samsun’dan Antalya’ya bütün bölgelerimizde aynı başarıyı göstereceği konusunda, TEMA desteğiyle kurulmuş bazı oluşumlar tarafından reklam yapılıyor. Bu konuda ayıp ediliyor.
  2004 yılında yapılan ikinci tarım şurasında Türkiye’nin arıcılık problemleri ve çözüm önerileri bölümünde şöyle bir ibare var. Kafkas ırkı Marmara, Ege ve Trakya bölgesinde, uyum sorunları yaşamaktadır, bu bölgelere üretim arısı olarak satışının yasaklanması gerekir. Resmi belgelere girmiş bir kayıt bu.

  Benim şahsi izlenimim de bu yönde. Marmara bölgesinde, Kafkas reklamlarına inanıp, bütün arılarını Artvin, gibi yerlerden aldıkları analarla değiştirip, ertesi yıla elinde hiç arısı kalmayan bir çok tanıdığımız arıcı var.

  Yine geçen sene Kırklarelinin Pınarhisar ilçesinde benzeri bir duruma şahit olduk. Tanıtıcı reklam faaliyetleri sonucu heveslenip alınan 1500 kafkas ana arısından ilkbaharı görebilenlerin sayısı 250 civarında.
  Marmara, Ege, Akdeniz gibi kışın nisbi olarak ılıman geçtiği yerlerdeki arkadaşlar Kafkas ırkı ile arıcılık yapmayı hiç düşünmesinler.
  Genetik olarak sert kış şartlarına alışkın olduğu için, sonbaharda yavruyu erken kesiyor, kışlama pozisyonuna giriyor. Havalar soğumadığı, salkıma geçemediği uçuş devam ettiği için nüfusu sürekli azalıyor.

 2. Avatar Ahmet sarıkaya diyorki:

  İki adet damızlık saf kafkas ana ari istiyorum. Ordu Fatsada aricilik yapan emekli öğretmenim. İzleyecegim prosedür hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Ana arıların nisanda elime geçme durumu var mıdır.