Karniyol Ana Arısı

Karniyol ana  Arısı (Apis mellifera carnica)

Karniyol ana arısı;Ana vatanı slovenya olan  Karniyol  arısının belli başlı özelliklerini web sitemiz üzerinden  sizlerle paylasmıstık,Batı karadeniz bölgesi olmak üzere türkiyenin her bir bölgesinde buyuk  bir calısma sergıleyen karniyol arısının çalısmasını sizlerle payşalasacagız.

Sonderece hızlı,bal verimi yüksek ve en göz alıcı özelliği ise sakin olmasıdır,Türkiyenin her bölgesine uyum sağlamış bir arı türüdür.Karniyol arısının oğula gittiğini düşünen arıcılarımız,bilgi kirliliğine kapılmayalım,3.yılına gien her arı türü,yumurta atma kapasitesini kaybedip,feromon özelliğini yitirirse,kovanın ana arısını yenilemesi bakımından oğula meyillenir.

Genç olan hiç bir arı ırkı oğula yönelmez,arının en verimli olduğu yıl 1 ve 2 seneleridir.3.cü yılda ana arı oğula yönelmeden ana arılarını değiştirmemiz gerekiyor.

Karniol ana arı özellikleri

Karniyol arısı  ince yapılı ve uzun dillidir. Kısa ve sık bir kıl örtüsüne sahiptirler. Gri arılar da denilen Karniyol arısının kitini çok koyu renktedir ve genellikle 2. ve 3. halkalar üzerinde kahverengi noktalar, bazen de kahverengi çizgiler vardır.

En sakin ve uysal arı ırkıdır. Yavru üretme kabiliyetleri çok iyidir. Küçük aileler halinde kışladıklarından yiyecek tüketimleri azdır. Polen miktarı yeterli olduğu sürece yavru büyütme uzun süre devam eder. Sonbaharda ailenin nüfusu süratle azalır.

Çok sert iklim şartlarında bile kışlama yetenekleri iyidir. Oğul verme eğilimleri azdır. Yön tayin etme ve kovanlarını bulma duyguları kuvvetlidir. Yağmacılığa karşı meyilli değildirler. Çok az propolis kullanırlar ve bu yüzden yavru hastalıklarına karşı çok hassastırlar.
Çevre şartları değişikliklerine uyma kabiliyetleri yüksektir.
Arı ırkı olarak Karniyol ırkı yıllardır denediğim en iyi ırk olarak kabul ettiğim için bu ırkın üremesi ve gelişmesi için uzun süredir çalişma yapmaktayız. Son aşama olarak Karniyol ana satişlarımız tahditli de olsa devam etmektedir.

karniyol ana arısı
Karniyol Ana Arısı

Karniyol arısının en beğeni toplayan özellikleri petek üzerindeki sakin ve uysal davranışıdır, yavru hastalıklarına ve varroaya karşı çok dirençlidir, kışın bal  tüketimi azdır, dil uzunluğu (Kafkas arı ballarından sonra en uzun ikinci)dir,yagmacılığa karsı eğilimiz azdır.