Karpat Ana Arı

Karpat Ana Arı

Karpat Ana Arı Apis mellifera karpatica diye adlandırılan karpat ana arısı Rusya’nın yeri arı ırkıdır,ilk ıslah çalışmaları 1966 yılında Ukraynada gerçekleşmiştir.Zorlu kış şartlarına dayanıklı olan karpat arısı,Tüm olumsuz iklim koşullarına ragmen hayatta kalmaya adapte olmuşlardır.

Karpat ana arı‘sı görünüm olarak kafkas arısını anımsatmaktadır,Siyah kıl örtüsüne sahip arı ırk ıdır.

Karpat Arısının Özellikleri

  • Dil uzunluğu 6.3 mm ile 7.0 mm arasında değişir.
  • Bal verimi yüksek bir koloni yıllık 20 ile 50 kg arasında bal yapmaktadır NOT: Rusya doğa koşulları altında türkiyede bu değişkenlik sağlayabilir.
  • Kışlama yeteneği cok yüksektir,en soguk iklim koşullarına bile ayak uydurur.
  • Propolis toplama yeteneği azdır,Arı sütü depolama oranı azdır.
  • Yavru hastalıklarına karsı direnclidir.
  • Bal tüketimleri azdır.
  • Erken gelişir ve mevcut kaybetmez.

Ana Arı ve Paket Arı Sparişleriniz İçin İletişim Bilgilerimizden Bizlere Ulaşabilirsiniz

1 Yorum

  1. Avatar ari islahi diyorki:

    ”Gorgan” Karpat Dağlarının bir bölümü,Doğal yaşamın koruma altına alındığı bölgelerden biri,Milli Parklar statüsünde. Bölgenin yerel yönetimi,karpat arısı ıslah çalışmaları grubunda olan Yaroslav Muha ya korunmalı alan içerisinde yer tahsisi yapmış.Çevrede yerleşim merkezleri ve arılıklar yok.İzole 1200 metre rakımlı.Bu üretici,kendi adı ile tanımlanan Linia 24 (hat 24) hattının erkeleri ile ıslah grubu içerisinde yer alıyor. Ana arı üreticileri ürettikleri ana arıları hat 24 erkekleri ile çiftleştirmek için belli bir para ödeyerek bu izoleye getiriyorlar,kutularda erkek arı olmadığı kontrol edildikten sonra kutular çiftleşme süreci bitinceye kadar burada kalıyor,işleyiş Avrupa Ülkelerindeki ada izolelerinde olduğu gibi. 2020 Sezonunda,Almanya veya Ukrayna daki yetkili kurum/kişi tarafından yapılacak genetik analiz bedelini ödeyerek,bu üreticiden damızlık özelliklerine sahip ana arılar alacağım,kendisi ile görüşüp ilke olarak anlaştım. Önümüzdeki günlerde talep araştırması yapmak amaçlı paylaşım yapıp ön siparişe geçmek düşüncesindeyim.