tarihinde yayınlandı 3 Yorum

Satılık Arı

Satılık Arı

2015-2016 ve 2017 Yıllarında Türkiye Genelinde Arı Ölümleri Gittikçe Çogalıyor,Son yıllarda Arı  ölümlerinin Önüne Geçilmezsse Son derece Risk Yaratacak Bir  durum Ortaya Çıkacaktır.

Bu Arı Ölümlerinin Önüne Geçmek İçin ,Arıcılarımızın  ve  Tarım Alanında faliyet gösteren  çiftcilerimizin ortak hareket etmesi gerekmektedir.Arı Olmazssa Hayat Olmaz,

satılık arı

Başımızdan Geçen Bir Olayı sizinle Paylasmak istiyorum,Yıl 2015 Gezginci arıcılık yapanlar veya  Ana arı üretimi yapanlar  bunu cok iyi bilir.Ilıman Bölgeleri ve Sahil Kesimlerinde Arının İlkbahara erken Uyanması  bizler için bir avantaj,bunu  göz  önüne alarak,adana seyhan ilçesine Bağlı Kütüklü Mahallesinde  Arıyı Kışlattık,Subat 15 itibarı ile Arıya Ek besleme yaptık  ,Akabinde arı daha  ilk yavrularını cıkartmadan narenciye atılan bilinçsiz ilaçlama ile,mevcut Kolonilerdeki işçi arıların %70 ni kaybettik ,Dısarıdan Gelen Polenin zehirli Olmasıyla beraber ,Petek Gözlerinden Çıkan yavruların zehirlenmesi cabası,450 Koloni arıdan  sadece 100 adet  koloni kalmıştı ve Kalan kovanların içerisindeki bir avuc  arı, bize bir gelecek vaad etmedi,

satılık arı

Ve Adana Bölgesine Bir daha Arı sevkiyatı Yapmadık,Burdan Tüm Arıcı Dostlarıma Sesleniyorum,Adana Başta Olmak Üzre Narenciye Agırlıklı Bölgelere Kesinlikle arı indirmeyin Bu sizin için Bir felaket Olur,Bu vesileyle  Bilincsizce  Tarım İlaçlamaları yapan, tarım bakanlığının Ruhsat  vermediği İlaçları Kullanan  ,Tarım Üreticilerinede Ders Olur,İlaçlama İle ne Kadar  verim Alacaklarını Gösterelim.

satılık arı

BU TÜR ZEHİRLENME VE ARI ÖLÜMLERİNDE  İzlemeniz gereken Yol ,

 • Arıyı Hemen  O Bölgeden Kaldırmanız,

 • Koloni içerisinde Genç Yavru arılar Ölüyor İste ,Polenli Petekleri Çıkartılıp imhası

 • Arı İçerisindeki Fazla Petekleri Çıkartıp,Arıyı Oldukça Sık Tutmalıyız

Ek Beslemeye Devam Etmeliyiz,

satılık arı

Kulaktan Duyma  Bilgilerle Arıcılık Yapmaktan Uzak Durmamız Gerekir,

Hiç Birsey Bilmiyor isek Bile  Mevcut Kolonilerimizi Kışlatma esnasında ve iLKBAHAR da Oldukça Sık Tutmalıyız,Avrupa Yavru Çürüklüğü,Amerika Yavru çürüklüğü,Nösema ve Son 2 Yıldır Ortaya Çıkan Tulumsu Arı Hastalığı ve Teşhisi Konulmayan Bir cok ,Arı Hastalığı   Arıyı seyrek Tutumamızdan Kaynaklanır,Arkadaslar Fazla Boş Petek  Arı Mevcudunuzu Çoğaltmaz veya Arı İçindeki Fazla Peteklere Bal Doldurmaz.

satılık arı

Mart ayının son haftası Koloni satıslarımız baslayacaktır,Spariş vermek için iletişim numaralarımızdan bizimle irtibata gecebilirsiniz.

SİPARİŞ VER Arı Satışı

Satılık Arı” üzerine 3 yorum

 1. Arıcılık adına literatür yani kaynak bilgi bakarken hep yurtdışı kaynakları tercih ediyorum. Geçen gün elime hediye gelmiş bir kitap geçti. Dedim bir bakayım nasıl?

  Sadece içindekiler bölümü 8 sayfa. Süper kaliteli bir kağıda basılmış.

  Kitapta arıcıların bütün ‘nedir’ sorularına cevap var. Larva kaşığı nedir? Kovan nedir? Bal süzme çadırı nedir? Vesaire.

  Arılar ne yerden tut ne yemeze kadar hepsi yazılmış. 2 senelik arıcıların tamamının bildiği herşey kitapta mevcut. Yani sayfa olsun, kitap kabarık dursun diye ne kadar kopyala yapıştır bilgi varsa kitapta yerini almış.

  Ama tek bir tane nasıl sorusuna cevap yok.

  Ben soruyorum; arıcılıkta verim nasıl artırılır?

  Şu basit sorunun cevabı olan, sade dille yazılmış bir kitap camianın en büyük ihtiyaçlarından birisi.

  O kadar hoca var. Bilmiş var. Neden yazmıyorlar?

  Çünkü hiç bir fikirleri yok. Neden? Çünkü sahadan, aridan uzak ve bihaberler. Nakil, yer, muhtar kavramları onların hayatında yok. Bal fiyatlarını, üretimini TÜİK den takip ediyorlar.

  Kadir yazmış; tab TV kanalı açsın. Kim çıkacak? Ne anlatacak? Kime anlatacak?

  Neyse uzun lafın kısası ben derim ki arıcı neden sorularını bir kenara bırakıp nasıl sorusuna dönmeli. Nasıl sorusunun arıcının verimini artırmak için yeterli olacak kısmı da kitabi bilgi olarak taş çatlasın 50 sayfadır. Gerisi yazarın boş lafıdir.

  Haa varroanin kaç bacağının olduğunu, arının kaç km uçtuğunu, arının dilinin kaç metre olduğunu bilmek verimi artırır diyorsanız sizin için yapacak birşey yok.

  Arici soruyor benim koloni başı verimim neden düşük? Halen daha kendi bokunu eseliyor ne var diye. E bok var be kardeşim başka birşey yok.

  Halbuki kafasını kaldırıp ‘ben koloni başı verimi NASIL artırabilirim diye sorsa problemin yarısını halletmiş olacak.

 2. Aricilik adina guzel bir sunum hazirlamissiniz,konuyla alakasiz bir soru soracam ben adana bolgesinde 2000 kovan ariyla bala calisiyorum,koloni sayimi dusurmek istiyorum bu nedenle 1500 adet 5 cerceve uzeri ari satmak istiyorum bu konuda bana yardimci olurmusunuz.

  1. Sevgili kenan bey öncelikle teşekkürlerimi iletiyorum,Satmak istediğiniz arı cinsini ,hangi bölgede arıcılık yaptığınızı ve satmak istediğiniz kovan adetlerini ve fiyatlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletirseniz,arı almak isteyen arkadaslarımız sizinle iletişime gecer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir