Ana Arı Siparişi

Ana arı Nedir? Ana arı siparişi

Ana arı siparişi,Arı kolonisi içinde bulunan en önemli arı çeşididir.Petek gözlerine günlük yumurta atan ve mevcut koloni’nin gelişmesini sağlayan Ana arıdır.

Ana arının ömrü 3-5 yıldır,Teknik arıcılık ta verim alabilmeniz açısından her iki yılda bir ana arının değiştirimesi gerekmektedir.Her kovanın içerisinde 1 adet ana arı bulunmaktadır.Kraliçe arı,Arı beyi diye adlandırılır.Ana Arı diğer işçi ve erkek arıdan ayıran özellik larva dönemi itibari ile Arı sütü ile beslenmesidir.Daha fazla Arı sütü ile beslendiği için Normal Bir arının ömrü 45 gün ikden,Ana arının Ömrü 5 Yıla kadarda Olabiliyor,Aslında Burda Arı sütünün Ne derece bir vitamin ve mineral kaynagına sahip olduğunu Görebiliriz.

Ana arının Görevi Nedir?

Kovan içerisindeki mevcudu dengede Tutabilmek için,Petek Gözlerine Yavru Atması,En belirgin özelliklerindendir.

Ana Arılar sadece İşçi arılar tarafından arı sütü salgılayarak beslenilir.Ana arısı yaşlanmış Bir koloni,İşçi arılar tarafından ana arının verimsiz olduğu anlasılınca,Yeni ana arı üretme girişiminde bulunurlar,Ve ana arıyı öldürürler.

Bir koloni neden ana arı değiştirmek ister

Arıcılıkta Basarılı Olmaki çin Genc ana arı ve Kaliteli Ana arı Kullanmaktan Geçer

Türkiye’de Yıllık 350000 Olan ana arı üretimi,Ülkemizin ana arı ihtiyacının %25 lik Bir kısımını ancak karsılayabiliyor.

Kraliçe Ana Arı

Kraliçe Arı diye adlandırılan ana arı diğer adı ile arı beyi,Bir kolonin var olmasında önemli bir rol oynamaktadır,Koninin olmazssa olmazlarından kraliçe arı ,üremesi sakinliği ve bal verimi ile kendisini ön plana cıkartır.Kraliçe Arı yani ana arı Kovanda yumurta yapan döllenebilen tek dişi arıdır, döllenmiş yumurtadan olur. Yumurtadan itibaren gelişmesini 16 günde tamamlayan Kraliçe arı uygun çiftleşme zamanında birden fazla erkek arı ile çiftleşir. Ana arı 4 yıl kadar yaşar.

Bal veriminin artması ve mevcut kolonilerin bir  sonraki yıla güçlü ve saglıklı girebilmesi için Kraice arının genc olmasına özen göstermeliyiz,Türkiyede mevcut karlice arı Türlerini inceleyin,Bulunduğunuz bölge iklimine en uygun kraliçe Beyini kullanmalısınız,Karadeniz bölgesinde İtalyan kraliçe beyini Kullanırsanız verim alamazssınız ,Karadeniz bölgesine uyumlu arı ırkı Kafkas,Anadolu,Yığılca ve karniyol arısıdır.

Diğer bir etken ise Kraliçe Arı,ana arının saglıklı olması ıcın yeterli mıktarda arı sutu ıle beslenmiş olması ve Bir gunluk yumurtadan Ana arının üretilmesidir. Çiftleşme esnasında Yeterli mıktarda Erkek Arı ıle doğru zammanda çiftleşmesidir.İyi bir arıcılık işletmesinde ana arının 2 veya en gec 3 senede bir yeni genç, verimli ana arılar ile yenilenmesi tavsiye edilir. Yaşlanan ana arının yumurta yapma yeteneği ve yeni nesil işçi arıların oluşması azalır, kovanlar zayıflar.Kraliçe  arılar larvadan itibaren 12 günde doğar,5–12 gün içinde çiftleşir

ana arı memesi

 

Bölgelere Göre Kraliçe Arı Dağılımı

Doğu anadolu bölgesi için Kullanılması gereken Kraliçe Arı Irkı-Karniyol,Belfastve Anadolu Irkı

Güneydoğu Anadolu Bölgesli İçin,Kafkas Posof,Karniyol,Belfast ve Anadolu Irkı


Karadenizbölgesi için Kullanılması gereken Kraliçe Arı Irkı-Kafkas Irkı,Yığılca ve Karniyol


Ege ve Akdeniz bölgesi için Kullanılması gereken Kraliçe Arı Irkı-Anadolu,İtalyan,Belfast ve Islah Calısması Yapılan Mugla Irkı

Bu Irklarla Çalısırsanız Bal veriminiz Güzel Olmakla Beraber, Arı zaiyatınız minimize  edilecektir,Son yıllarda Türkiyede Arı Ölümlerinin Baslıca Nedenlerinden birdir,bulundugunuz Bölgeye uyumlu arı ırkını kullanırsanız arı hastalıklarına yakalanma rıskınız en aza düşer,

Diğer bir etken ise Kraliçe Arı,ana arının saglıklı olması ıcın yeterli mıktarda arı sutu ıle beslenmiş olması ve Bir gunluk yumurtadan Ana arının üretilmesidir. Çiftleşme esnasında Yeterli mıktarda Erkek Arı ıle doğru zammanda çiftleşmesidir.

Uygulamalı Ana Arı

Ana arı verme
                                                                                                                                                                                   Ana arı Kafesi Birazdaha Aşagı İndirilmelidir.

Ana arı Kullanmak neden Avantajlıdır?

Üretimini Yaptığımız Ana Arı Irklarımız

Web sitemizde Ana arı ve özellikleri Hakkında Bilgi almak için Kategorilerimizi İnceleyebilirsiniz.

Ana Arılarımızdan Birkaç Tane

Damızlık Ana Arılarımız

İtalyan LİGUSTİCA ana arı

Karniyol Damızlık ana arı

Kafkas Damızlık Ana arı

Değerli Arıcı Dostlarımız Ana Arı,Damızlık Ana Arı,Paket Arı ve Arı Alımlarınız İçin Spariş Formu veya İletişim Bilgilerimiz Üzerinden Spariş verebilmektesiniz.