Ana arı ve paket arı Kampanyaları

 Ana Arı 

Ana arı ve paket arı Kampanyaları;Normal şartlarda bir bal arısı kolonisinde bir adet ana arı bulunur. Ana arı vücut ölçüleri bakımından, işçi arı ve erkek arılardan daha farklıdır. Kanatlar, karın kısmının yarısına kadar uzanır. Baş ile karın arasında bulunan göğüs daha geniştir. İşçi arıların geçebileceği ana arı ızgarası aralığından ana arı geçemez. Yumurta bırakmaya başlayan ana arıların vücutları, erkek arıların vücudundan daha uzun ve geniştir.

Ana arılar, kovan rahatsız edilmediği zaman daima yavrulu petekler üzerinde bulunur. Ana arılarda mide, işçi arılardan daha küçüktür. Ana arılarda polen sepetleri, süt bezleri ve mum salgı bezleri yoktur. Dil daha kısadır. Anteni oldukça uzundur. Ok uçları kıvrık ve küt bir iğneye sahiptir. Ana arı iğnesini kaybetmez, rakip ana arıları etkisiz hale getirmek için kullanılır.

Ana Arı ve Paket Arı Kampanları
paket arı

Ana Arı ve Paket Arı Kampanları

Ana Arı ve Paket Arı Kampanları
Ana Arı ve Paket Arı KampanlarıAna arı Neden Oğul verir

Koloni yeni bir ana arı değiştirme ihtiyacını aşağıdaki nedenlerden dolayı duymaktadır.

Kolonin anasız kalması

Ana arını yaşlı olması

 • Oğul verme içgüdüsü    ile

Ana arı verme teknikleri

 Teknik  arıcılıkta ana arı yenilemenin doğal şartlara uygun olarak yapılması gerekmektedir.

  Kolonilerde ana arı uygulama nedenleri

 1. Kovandaki ana arının yaşlanması veya ölmesi halinde, fazla zaman kaybetmeden yaşlı ana arı yerine genç, çiftleşmiş ana verilmelidir. Koloni uzun bir süre anasız kaldığında, yeni ana arının koloniye kabul ettirilmesi çok zor olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca hızlı bir şekilde koloniye ana arı uygulanmasıdır.
 2. Verimsiz ana arıların yenilenmesi zorunludur. Zira bir arıcını arılığında bulunan kovanlarının hepsinden yeterli ürün alabilmesi, kovanlarda buluna verimsiz ana arıların değiştirilmesiyle ile mümkündür.

 Ana arının verimsiz olmasının sebepleri

 

 • Irk özelliği

 • Yaşlı oluşu

 • Hastalıklı oluşu

 • Genetik olarak akrabalı yetiştirilmiş olması

 • Yeterli döllenmemiş olması

 • Ana arı üretimi yapılırken kullanılan larvaları gelişi güzel seçilmesi ve bu nedenle ana arıların küçük yapılı olması

Arıcının kolonileri çoğaltmasının en iyi yöntemi, doğal arı yerine, teknik(suni) oğul üretimidir. Suni oğul üretimi, çiftleşmiş genç ana arılar kullanılması suretiyle yapılmalıdır. Çerçeveli oğul arı üretiminde yapılan uygulamadan %yüz sonuç alınabilmesi için ana arı verebileceği kolonilerde her yaşta işçi arı ve yavru arı bulunmalı, ana arı memesi yada ana arı olmamalıdır.Oğul üretimi çerçeveli, yavrulu ve arılı olabileceği gibi sadece paket arı şeklinde yapılabilir. Bu şekilde yapılan suni oğul üretiminde, genç çiftleşmiş ana arı kullanılır. Yavrulu ana arılı çerçeve ile oğul üretiminde koloni biyolojisine uygun şekilde yavru tertibi göz önüne alınarak oğul alma işlemi gerçekleşir. Yavrulu çerçeveler aynı sıra ile yeni ana arı verilecek kovana nakledilir.

ana arı ve paket arı kampanyaları
                                              Ana Arı ve Paket Arı Kampanları
Teknik olarak bir oğul en az 5 çerçeve olmalıdır. Bu 10 ile 12 bin işçi arı demektir.Kovanlarında genç ana arı bulunduran arıcılar, kullandıkları ana arılarda kalite ve verimlilik faktörünü göz önüne aldıklarında çok iyi sonuçlar elde etmektedir.

Arıcılara faydalı olabilecek uygulamalar

Kışı Akdeniz Bölgesi yada diğer sıcak sahil bölgelerinde geçiren arıcılarımız, kış kayıplarını telafi etmek amacıyla 3-4 çerçeve ile bölme yaparlar. Genç ve sağlıklı an arı kullanılarak yapılan bölmeler ile kış kayıpları telafi edilir. Mevcut arılar ile yaylaya çıkılır. Yaylada görülen sonradan yapılan bölme kolonileri çok iyi geliştiği ve daha fazla ürün topladıklarıdır. Bunu gören arıcılar yaz aylarında bölme yapmaya başlamışlardır.

Ana arı nasıl değiştirilir

Ana Arı Değiştirmek için en uygun zaman dilimi,Bu Mevsimdir yani bal hasadını yaptıktan sonra , yaz ayının ortalarında Temmuz,Ağustos ve Eylül aylarıdır.
Yaşlı ana arı nasıl değiştirilir?
İki şekilde ana arı değiştirebilrisiniz,Kendi ana arınızı kendiniz üretip ,larva transferiyle ana arı memesinin baslatıcı koloni ve bitirici koloniye kadar olan aşamalarını yapıp ,ana arı nın çıkmasına yakın, yani 13 gün sonra ,Ana arısı yaşlı olan koloninizin ana arısını öldürüp, ana arı memesini verebilirsiniz.

Diğer bir yöntemde hazır ana arı vermek;Spariş vermiş olduğunuz ana arınız elinize geçtiği zaman ,kovandaki ana arıyı öldürüp direk hazır ana arının kekölümünü acarak vermektir,en fazla 2 gün için de ana arı kafesten cıkar,
Bu şekilde yapmış olduğunuz ana arı değiştirme metodu, cok daha makul dur…

ÖNEMLİ:Ana arısını öldürüp yeni ana arı vermiş olduğunuz koloninin konturolünü 3 günü geçmeyecek sekilde yapmalısınız ,3 cü gün ana arı memelerini kontrol edip ana arı yumurta atana kadar bu işlemi yapmalısınız.
Veya ana arısını öldürüp 3 gün sonra ana arı yüksüklerini kesip ana arı verebilirsiniz hangi şekilde yapacagınıza siz karar verin..

Paket arı nasıl değiştirilir

Paket arı nasıl değiştirilir,heryıl düzenli olarak bünyemiz tarafından sürdürülen ve türkiye geneli dağıtımı yaptığımız arılar içinde bu sayfada yer vermek istedim.Paket arı siparişi verdiniz ve paket arıyı nasıl değiştireceksiniz.Arılarımız nakliye yaptığı için ilk bir kaç gün hırçın olacaktır,hırçın olmasının nedeni streste olmaları,ve bölgeye hakim olmadıkları içindir.

Onun için paket arılarınızı teslim aldıktan sonra zemini rutubet nem olmayan,yerden yüksekliği 10-15 cm arası olan bir yere koyacaksınız.Havalar soğuk ise üstüne bir branda koyup ön tarafında bulunan ucuş deliğini açıp Bir gün bekleyiniz.

Sonraki gün boş kovanınızı paket arının yerine indirip çerçeve düzenini bozmadan aynen kovana aktaracaksınız,Aktarma sonrası mutlaka teşvik şurubu vermeniz gerekiyor,Ilıman bölgelerden gelen paket arıların içierisinde fazlaca bir bal yoktur,Ağırlık yavru olduğu için besleme şart.

Ana arı ve paket arı kampanyaları ndan yararlanmak isterseniz  bizleri arıyabilir web sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.

 

Bölmelerinizide aynı şekilde yapıp mevcut kolonilerinizi çoğaltabilirsiniz.

Paket arıcılık için ana sayfadaki ürünler  kategorisinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

ANA ARI SPARİŞİ İÇİN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ SİPARİŞ VER

5 Yorum

 1. Avatar ilqar diyorki:

  genetik olarak akrabalı yetişdirilmiş olması dedikde ne anlaşılır?akrabalık olmasın diye ne yapmamız lazım?

  • Enver Bayram admin diyorki:

   Ilgar bey genetik olarak, akrabalık derecesi su sekilde olursa saglıklı bir çiftleşme olmaz,Damızlık Koloniyi hem ana arı hattı olarak ,hemde baba hattı olarak kullanmanız doğru değildir…Akrabalık olmasın diye ilk etabta erkek hattı olarak kullanacgınız koloni nizi,diğer kolonilere binayen ,birazdaha erken beslemeniz gerekiyor ve erkek hat olarak kullanacagınız koloninin içerisinde en az 5 cıta erkek arı üretecek,karakovan peteginin olması sart,ana arı çiftleşmeye cıktıgı zaman olgun erkeklerle ve farklı kolonideki,genetik yapısı diğer ana arı hattına uymayan bir yapı meydana getirmiş olursunuzki ,bu sekilde üretilen ana arılar cokdaha verimli ve kaliteli olur… teşekkürler