Bal Mumu

Bal Mumu Nedir?

Arıların peteklerini yapmak için karın halkaları arasından saldıkları yumuşak sarı veya daha koyu madde. Bunun yanında sanayide hazırlanan maddeye de balmumu denir. Umumiyetle balmumu deyince arının hazırladığı petekteki mum anlaşılır. Arılar karın halkaları arasındaki deri altı bezlerinden salgıladıkları maddeleri, arka ayakları ile alıp çenelerinde yoğururlar ve bunlarla petek yaparlar. Balmumu elde etmek için, önce petekler baldan ayrılır. Sonra kaynar suya atılır. Yüzeyde toplanan balmumu alınır.

Balmumu molekül ağırlığı yüksek, doymuş veya doymamış bazı asitler, alkol ve ester karışımıdır. Yoğunluğu bire yakındır (0, 966). Erime noktası 62-63 derecedir. Balmumun içine, tebeşir, iç yağı ve kola gibi maddeler katılınca bunların tesbiti çok güçtür. Sarı balmumu parke cilalamasında, heykel, bazı boya ve mum yapımında kullanılır. Saflaştırılmış, temizlenmiş beyaz balmumu ise ilaç sanayiinde, kremlerin yapımında kullanılır.

Bazı bitkiler, arının petek için yaptığı balmumuna benzer bir madde salgılar. Bu salgılanan madde özellikle mum ağacı denen bazı palmiye türlerinde fazla olur ve toplanır. Bitkisel balmumundan sabun ve mum yapımında istifade edilir.

Sonbahar Ayında ve Erken İlkbaharda ,2 Yıl Kullanmıs Oldugunuz Petekleri  bıcak ile Kesip  kaynatarak O yılkı Kullanacagınız Mumu nuzu Bedavaya Getırısınız,Kaliteli ve saglıklı Olur.

O  bakımdan  peteklerinizi serin bir yerde  Muhafaza Ediniz.

Bal Mumu Satışlarımız Baslayacaktır,Satıslarımız Toptan Olup En az 10 Kglık Ambalajlarda Gönderilmektedir.

Organik Bal Mumu Mevcuttur.

İhtiyaç Fazlası Bal Mumunuz Varsa  İşlenmesi İçin  email adresinden veya yorumlar  kısmından bızlere İletebilirsiniz.

Bal Mumu Fıyatlarımız

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir