Arıcılık Desteklemeleri

Arıcılık Desteklemeleri

Arıcılık desteklemeleri;alanında faaliyet gösterenlere devlet desteklemeleri  devam ediyor. Ana arı desteği,  Ana Arı ve Arı Kovanı Destekleri  ile  Genç Çiftçi  Başvuruları Tarım Gov Tr den Yapılacak bu imkanlarından yararlanma şartları başvurular hakkında merak ettikleriniz yazının devamında ayrıntılı olarak belirtilmektedir.

Arılı kovan desteği

Arı yetiştiricilerine destek olanarak verilen arılı kovan desteği 2018 başvuruları ocak ve şubat aylarında yapılacak. Bu imkandan yararlanarak arılı kovanları için kovan başına 10 lira destek almak isteyenlerin yapması gerekenler ve şartlar aşağıda belirtilmiştir. Sizde bu alanda faaliyet gösteriyorsanız bu imkandan yararlanmak adına başvuruda bulunmalısınız. Yapacağınız başvurular şahsen dilekçe ile birlikte bağlı bulunduğunuz Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine yapılacaktır. Başvurular Ocak ayının ortasında başlayıp şubat ayının sonuna kadar devam edecek. Bu destekten yararlanmak isteyenler gerekli belgeleri bir an önce hazırlamalıdır. Bu imkandan yararlanacak olanlar için bu işlemin nasıl gerçekleştiği ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek gerekirse;

 • Üreticiler şahsen veya bağlı oldukları arıcılar birliği kanalı ile bağlı bulundukları bölgedeki İl veya İlçe müdürlüklerine başvuruda bulunurlar.
 • Başvuru yapılan müdürlükler tarafından arı kovanları tespit edilir.
 • Gezgin arıcılık yapanlar bunu belirterek bulundukları bölgeyi belgelemek zorundadır
 • Destekleme yapılacak olan kovan sayısı, üretim bilgileri ve AKS arıcılık kayıt sistemine işlenir
 • Destekleme alacak olan üreticiler belirlenerek paraları hesaplarına yatırılır

Sizde Ana Arı ve Arı Kovanı Destekleri imkanlarından yararlanmak adına bu işlemlere tabi tutularak destek almanız sağlanacaktır.

arıcılık destekleri

Ana Arı Desteği

Arılı kovan desteğinden sonra verilen bir diğer destek Ana Arı Desteği 2018 yılında uygulanmaya başlayacak. Geçtiğimiz yıllarda bir dönem de verilen bu destek 15 lira olarak  yılında tekrar verilecek. Üreticilerin ana arı yetiştiriciliği için verilen bu destek imkanından yararlanmaları için arılı kovan desteklemesi ile aynı şekilde başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu destek imkanı için de başvuru süreleri aynı anda geçerli olacaktır. Sizde bu imkanların ikisinden de yararlanmak adına şubat ayının sonuna kadar bağlı bulunduğunuz İl veya İlçe Müdürlüklerine giderek işlemlerinizi yaptırmalısınız.

Arıcılık Destekleri Başvurusu Şartları

Yukarıda belirttiğimiz arıcılık desteklemesi 2018 imkanlarından yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıda belirtilmiştir. Bunları taşıyanlar yukarıda belirttiğimiz desteklerden yararlanabilmek için belirtilen tarihler arasında başvuruları yapmak zorundadır. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen arı yetiştiricilerinin taşıması gereken şartların neler olduğunu belirtmek gerekirse;

 

 • Yetiştirdiği arıları Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olması gerekmektedir
 • En az 30 arılı kovana sahip arı yetiştiricisi olması gerekmektedir
 • En fazla 1 000 arılı kovana sahip olanlar bu imkandan yararlanabilir
 • AKS bilgilerinin güncel olması gerekmektedir
 • Desteklenecek arılı kovanlar plakalı ve AKS sisteminde kayıtlı olmalıdır
 • Başvuruda bulunacak olan yetiştiriciler AKS sisteminde bulunan dilekçeyi doldurarak başvuruda bulunabilir.

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar Ana Arı ve Arı Kovanı Destekleri imkanları için başvuruda bulunabilirler. Başvurular bağlı bulunulan İl ve İlçe Müdürlüklerine AKS sistemi üzerinde bulunan dilekçe ile şahsen yapılmaktadır. Bu imkanların dışında Arıcılık faaliyetlerinde bulunanlara verilen Destekler için  Devlet Destekli Arıcılık Hibe ve Kredileri başlıklı haberimizi okuyabilirler.

 

Hayvancılık alanında faaliyet göstermek isteyenlere devlet destekli hibe hayvan başvurusu. 2018 yılında hayvancılık yapmak isteyenlere verilecek destek, hibe ve faizsiz kredi destekleri. Hali hazırda hayvancılık yapanlara yatırım hibesi ve kredileri. Hayvan Hibesi Başvurusu  hakkında merak ettikleriniz ve başvuru süreleri hakkında tüm ayrıntılar makalemizde.

ANA ARI SATIŞLARIMIZ  EYLÜL AYININ 15 İNE KADAR DEVAM ETMEKTEDİR.

Görüşmeyi Başlat
Size Nasıl Yardım edebilirim?
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?