Kafkas Ana Arı ve Özellikleri

Kafkas Ana Arı Nedir?

Kafkas Ana Arı ve özellikleri;Kafkas arısı nın Orijinal vatanı orta Kafkasların yüksek vadileri olup, ülkemizde yetiştirilen yerler,Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinde Ardahan ve Artvin İllerine kadar yayılmaktadır. Dünyada bilinen ve ekonomik değere sahip  önemli arı ırklarından birisidir.Son zamanlarda farklı ülkelerden kafkas arısının erkekleri alınarak suni tohumlama yöntemiyle,alınan spermler farklı ekotip arılara enjekte edilip,dafa verim elde etmek için çalışmalar yapılmıştır.

Kafkas arısının özellikleri

Vücut şekli ve yapısı ile kıl rengi bakımından karniyol arısına çok benzemektedir.  Kitin rengi koyu, fakat karnın ilk bantları üzerinde sıkça kahverengi benekler bulunur, işçi arıların kıl rengi kurşuni gridir. Oysa karniol arı ırkında renk; gri-kahverengi tondadır. Erkek arıların göğüs kıl rengi kafkas arısında siyah renktedir. En uzun dilli ( 7.2 mm ) arı ırkıdır.

 

Saf Gri Arılar” olarak adlandırılan kafkas arıları genellikle ıslah amaçlı olarak kullanılmaktadır ve arı ıslah çalışmalarında önemli rol oynamaktadır. Kafkas arısı petek üzerinde oldukça sakin olup, centilmenliği ile de karakterize edilebilir.sır çekme oranı dıger  arı ırklarına  göre  cok daha yüksektir.

 

Kafkas arılarda yavru yetiştirme ritmi ve koloni gelişimi ilkbaharda yavaştır. Yaz mevsimi ortalarından önce koloni tam gücüne ulaşamaz. O dönemde büyük bir atak yaparak süratle çoğalırlar ve bal akış sezonuna çok güçlü girerler. Daha sonra da bal akışının sona ermesi ile birlikte nüfus planlaması amacıyla yumurta atmayı oldukça azaltırlar. Kuzey bölgelerde kışlama yeteneği zayıftır. Genellikle hastalıklara ve soğuğa dayanıklı olmasına rağmen nosema hastalığına duyarlılığı dolayesiyle kuzey bölgelerde kışlamada problem yaşamaktadırlar.

Kafkas arısı çeşitleri

 • Saf kafkas
 • Giresun Ekotip arısı
 • Macahel arısı
 • Posof ekotip arısı

Kırmızı Üçgülden çok iyi yaralanır ve düşük sıcaklık ve elverişsiz iklim koşullarında bile çalışmakta ve nektar toplamaktadır. Petek gözlerini sırlarken bal ve sır arasında hava boşluğu bırakmadığı için petekli balı koyu ve nemli bir görünüme sahiptir.Kafkas ana arı sının farklı eko tipleri mevcuttur.karadeniz Bölgesine uyumlu ana arı ırkı kafkastır.Saf kafkas arının bal verımı dusuktur. Saf ırktan f1 ana arı üretimi yaparsanız verım alabılırsınız. Orta Anadolu güneydoğu Anadolu, ve iç Anadolu Bölgesinde, Kafkas Posof eko tip ana arı kullanmanızı tavsiye ederım..

Kafkas ana arı ve özellikleri
Yağmacılık eğilimi yüksek olduğu için de bal sezonu bitiminde veya nektar ve polenin kıt olduğu dönemlerde koloni savunma gücünü artırmak için çok fazla propolis kullanarak uçuş deliğini labirentler şeklinde kapatır. Bu durum; arıların yetersiz havalandırma sağlayamaması nedeniyle özellikle kapalı mekânlar da kışlatmada bir dezavantaj olarak ortaya çıkmaktadır. Oğul verme eğilimi yüksek olmayıp, ayrıca kovanını şaşırma özelliği de diğer ırklara göre fazladır.

Kafkas arısının çalışması

 

Kafkas arısı, çiçeklerdeki nektarın şeker oranı % 10-11 oranında olunca hemen çalışmaya başlar. Diğer ırklarda ise bu oran % 18 olunca arılar çalışmaya başlarlar. Bu özelliği ile bu ırk arı olumsuz şartlarda ve daha erken dönemlerde çalışmaya başlayarak ve dil uzunluğu nedeniyle de derin tüplü çiçeklerin nektarlarından yararlanma özelliği ile daha fazla çeşit çiçek nektarlarından faydalanabilmekte ve daha çok bal üretebilmektedir.
Ardahan İli; nektar ve polen kaynağı bitki varlığı ve işgücü olanakları bakımından zengin bir potansiyele sahip, Kafkas Arı Irkının gen merkezi durumunda olan illerden birisidir. Yaklaşık olarak 800 çeşit nektar ve polen kaynağı bitki varlığına sahip 285.678 hektar (% 58) çayır-mer’a alanları ile 84.250 hektar ( % 17 ) tarım alanı ve 31.957 hektar ( % 19 ) orman ve fundalık arazi mevcut olup, toplam arazi varlığı 496.700 hektardır.

Kafkas Ana arı Fiyatları

Kafkas ana arı ve özellikleri bakımından farklı ekotiplere ayrılmıştır,Nisan aylarında satış yaptığımız f1 ana arılarımızın fiyatları güncel olarak ana sayfamızda mevcuttur,Ana ari Siparişi için iletişim kurmanız gerekiyor.

Kafkas Arısınında Farklı eko tipleri mevcuttur,Posof  eko tipi Kırsal bölgelerde çok daha  fazla işlem görmüştür.

 

 

4 Yorum

 1. Avatar asım tan diyorki:

  Kafkas arisini,Iki yil kullandim yavru sahasini erken ilk baharda hemen.açmiyor biraz geriden gidiyor bal kemeri hizlica olusturuyor neredeyse kemersiz durmuyor gibi uysal ari lakin her ari gibi.melezlesme biraz hircinlastiriyor kislari kadrosunu ćok azaltiyor balini sagdiktan sonra toparlanmiyor yeniden kolay kolay bu ariyi elinde tutanlar genelde sabit aricilar yuksek rakimda kisa iklimlerde kullanirsa iyi verim ala bilir gezgincilikte ben cok ise yarar oldugunu zannetmiyorum surekli destek vermen gerekiyor ogula metli düşük zaten gelişimide çok ahim şahim deil sicak bolfelerde kesinlikle agrasiflesiyor yagmaya meyilli lakin gen havuzu icin elde bulunmasida gerekli gibi f1 ureticisi olsam iyi is yapar arilikta erkekleri

 2. Avatar Halıde diyorki:

  Arıcılık günümüz koşularında artık çok kolay olduğu kadar çokda zorlaşmaya başladı insanların ekonomık olarak hayal ve duygularını bır böcek üzerine indirgemeleri artık doğal ve organik arıcılığın ötesinde bir sömürü yalan hile bilgi kirliliğinide gün yüzüne çıkardı bir bezin 20 çeşidi bir ırkın 86 vilayete farklı isim ve soylem üzerinden insanlara satılması dölenmemiş anaların dölendi die yolandığı bir zamanda hergün sektore kimi ekonomık getirisi kimi merak kimi sempati ve ilgi duyması munasebetiyle arıcılık ailesine hegün yüzlerce insan katılıor bu katılımlar oluyorken eski ve deneyim tecrube sahibi insanların bildiği bilgi ve tecrube deneyimlerini bir çıkar ve beklenti olmaksızın paylaşması ukalalık atma sıkma palavra diil aksine allahın nasip ve kismet etiği bilgi ve tecrubeyi başka bir insana aktarması ilmin ve bilginin kutsalığının otesinde o insanın zaman mal ekonomık ve hayalerine bir nebze katkıda bulunması kadar güzel bir duygu ve sevinç olmaz olamaz ilim insanın hizmetine sunuldugunda bilgi paylasıldığında tecrube yonlendirdirdiğinde bir işe yarar eskiler ne güzel demiş biliorsan konuş alim sansınlar bilmiorsan sus insan sansınlar allahın rıza gösterdiği her işte hayır vardır gostermediği her işte şer vardır benim rıza vermediğim gostermediğim hicbir filiyete cenabı allah rıza gostermez bu niet ve temeni ile allah herkesin gönlüne göre versin soylem tavsie fikir beyan ederkende aşağılama ve rencide edici soz ve soylemleri kimse kulanmasın enazından ben kulanmam kulandırmam da lekum dinukum veliye din …. senin dinin sana benimki bana yane senin bilgin sana benimkisi bana akıl ve mantık yuruten beyin jimlastiği ve istişare yapan her arıcı hep kazanır ileri gider asla zarar etmez tarih tekerurden ibaretse deneyim tecrubede oyledir selametle bol kazanclı sezon ve ürün dileğiyle …. her işin başında bismillah arıya bakınca masallah subhanallah demeyi unutmayın arının en buyuk düşmanı NAZARDIR

 3. Avatar aRICI gÖKHAN diyorki:

  Ana arı verme metodunu artık değiştirme vakti geldi en risksiz ve sorunsuz metod günlük yumurtasız yada sırf balı çıtada hazırlanmış arılara anayı kabul ettirip sonra yumurtalı çıta takviye etme yoludur alınan her ananın yarısı zayi olmakta zaman arı ana heryonuyle bizi sarsmaktadır deneyin görün dua edin selametle.