tarihinde yayınlandı 4 Yorum

Kafkas Ana Arı ve Özellikleri

Kafkas Ana Arı

Orijinal vatanı orta Kafkasların yüksek vadileri olup, ülkemizde yetiştirilen yerler,Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinde Ardahan ve Artvin İllerine kadar yayılmaktadır. Dünyada bilinen ve ekonomik değere sahip  önemli arı ırklarından birisidir.
Vücut şekli ve yapısı ile kıl rengi bakımından karniol arısına çok benzemektedir.  Kitin rengi koyu, fakat karnın ilk bantları üzerinde sıkça kahverengi benekler bulunur, işçi arıların kıl rengi kurşuni gridir. Oysa karniol arı ırkında renk; gri-kahverengi tondadır. Erkek arıların göğüs kıl rengi kafkas arısında siyah renktedir. En uzun dilli ( 7.2 mm ) arı ırkıdır.

Kafkas ana arı

Saf Gri Arılar” olarak adlandırılan kafkas arıları genellikle ıslah amaçlı olarak kullanılmaktadır ve arı ıslah çalışmalarında önemli rol oynamaktadır. Kafkas arısı petek üzerinde oldukça sakin olup, centilmenliği ile de karakterize edilebilir.sır çekme oranı dıger  arı ırklarına  göre  cok daha yüksektir.

kafkas ana arı

Kafkas arılarda yavru yetiştirme ritmi ve koloni gelişimi ilkbaharda yavaştır. Yaz mevsimi ortalarından önce koloni tam gücüne ulaşamaz. O dönemde büyük bir atak yaparak süratle çoğalırlar ve bal akış sezonuna çok güçlü girerler. Daha sonra da bal akışının sona ermesi ile birlikte nüfus planlaması amacıyla yumurta atmayı oldukça azaltırlar. Kuzey bölgelerde kışlama yeteneği zayıftır. Genellikle hastalıklara ve soğuğa dayanıklı olmasına rağmen nosema hastalığına duyarlılığı dolayesiyle kuzey bölgelerde kışlamada problem yaşamaktadırlar.
Kırmızı Üçgülden çok iyi yaralanır ve düşük sıcaklık ve elverişsiz iklim koşullarında bile çalışmakta ve nektar toplamaktadır. Petek gözlerini sırlarken bal ve sır arasında hava boşluğu bırakmadığı için petekli balı koyu ve nemli bir görünüme sahiptir.Kafkas ana arı sının farklı eko tipleri mevcuttur.karadeniz Bölgesine uyumlu ana arı ırkı kafkastır.Saf kafkas arının bal verımı dusuktur. Saf ırktan f1 ana arı üretimi yaparsanız verım alabılırsınız. Orta Anadolu güneydoğu Anadolu, ve iç Anadolu Bölgesinde, Kafkas Posof eko tip ana arı kullanmanızı tavsiye ederım..

kafkas f1
Yağmacılık eğilimi yüksek olduğu için de bal sezonu bitiminde veya nektar ve polenin kıt olduğu dönemlerde koloni savunma gücünü artırmak için çok fazla propolis kullanarak uçuş deliğini labirentler şeklinde kapatır. Bu durum; arıların yetersiz havalandırma sağlayamaması nedeniyle özellikle kapalı mekânlar da kışlatmada bir dezavantaj olarak ortaya çıkmaktadır. Oğul verme eğilimi yüksek olmayıp, ayrıca kovanını şaşırma özelliği de diğer ırklara göre fazladır.

Honey bees suround the hives queen as Barry Harris works with his beehives in Pender County. The area is growing in its interest in beekeepers with an effort to start a Beekeeping Club and a Bee School in the next two months Harris is leading the effort. Staff Photo BY KEN BLEVINS / WILMINGTON STAR NEWS

Kafkas arısı; çiçeklerdeki nektarın şeker oranı % 10-11 oranında olunca hemen çalışmaya başlar. Diğer ırklarda ise bu oran % 18 olunca arılar çalışmaya başlarlar. Bu özelliği ile bu ırk arı olumsuz şartlarda ve daha erken dönemlerde çalışmaya başlayarak ve dil uzunluğu nedeniyle de derin tüplü çiçeklerin nektarlarından yararlanma özelliği ile daha fazla çeşit çiçek nektarlarından faydalanabilmekte ve daha çok bal üretebilmektedir.
Ardahan İli; nektar ve polen kaynağı bitki varlığı ve işgücü olanakları bakımından zengin bir potansiyele sahip, Kafkas Arı Irkının gen merkezi durumunda olan illerden birisidir. Yaklaşık olarak 800 çeşit nektar ve polen kaynağı bitki varlığına sahip 285.678 hektar (% 58) çayır-mer’a alanları ile 84.250 hektar ( % 17 ) tarım alanı ve 31.957 hektar ( % 19 ) orman ve fundalık arazi mevcut olup, toplam arazi varlığı 496.700 hektardır.

Kafkas Arısınında Farklı eko tipleri mevcuttur,Posof  eko tipi Kırsal bölgelerde çok daha  fazla işlem görmüştür.

SİPARİŞ VER
Kafkas Ana arısının Üretim Merkezi,Artvin Macahel Bölgesidir.Üretim Mezkezlerinden Getirmiş Olduğumuz Safkan Damızlık Ana Arılarımızdan,Ana Arı Üretimi Yapmaktayız.

Damızlık Ana Arıdan Ürettiğimiz Ana Arı (f1)  ve satışını Yaptığımız Irk Kafkas F1 dir.Saf Irktan Ana Arı üretimi Yaparsanız bal veriminiz Ve Arılarınızın Gelişiminde Önemli Bir  Rol Taşır.

Farkle Evrelerden Gecen Kafkas  ana Arını Kısaca Özetlersek.

Damızlık Koloni Seçimi

Damızlık Koloni Olarak Seçtiğimiz Kovanın Saglıklı Olması ve İyi beslenmesi Gerekir.

Larva Transferi

Ana Arı Üretimi Titizlik ve Disiplin İster Larva Transferinde Dikkat edeceğimiz Unsur,Damızlıktan 3 Günlük Yumurta Almak,3 Günlük Yumurtanın İyi Beslenmesi Ve Doğu Transfer.

Resimde Görüldüğü Gibi 3 günlük Yumurtanın Larva Kaşığı İle Alınması

Başlatıcı Koloniye Verilmesi

Başlatıcı Koloniye, Hazırlamıs Olduğumuz Kafkas ana Arı Transferimizi Vermeden Önce Kısaca Başlatıcı Koloni Hakkında Bilgi Verelim.

Başlatıcı Kolonin Hazırlanmasında dikkat edilecek Faktörler ,

Tüm Bakımlarının Yapılmış Olması (vorroa)

Koloni Seçimi (En az 10 çıta Olması Gerekiyor)

Seçmiş Olduğumuz 10 Çıtalık Arının ana arısını 5 Gün Öncesinden Alıyoruz,ve arıyı Sıkıstırıyoruz,5 Çıtaya İndiriyoruz.

Ana Arı Memelerinin (yüksük)Temizlenmesi.Beslenme (Hergün Bal veya Polen Bunun yanı sıra suruplama da Yapabilirsiniz.)

Besleyici Koloni

Besleyici Koloni Nekadar Güclü Olursa Ana Arı O Kadar Sağlıklı ve Kaliteli Olur.Mevsimine Göre Ana arı yı Izgara Yöntemiyle Alt Katta Ve Üst Katta Tutabilirsiniz.ve Beslenme Çok Önemlidir.

Aşagıda Hazırlamıs Oldugumuz ana Arı  Yüksüklerimizin Besleyici Kolonideki  İlk 2 Günü.

Besleyici Koloniye Kapalı Yavru Takviyesi yaparakta Bitirici Koloni Olarak Kullanabilirsiniz.

ana arı üretimi

Ana arı Yüksuklerin Baslatıcı Kolonide Çıkarttıktan 9 Gün Sonra Ana Arı Çiftleştirme Kutularımıza Dağıtıyoruz.

ana arı

14 Cü Gün Ana Arı Yüksükten Çıkar Ve çiftleştirme Kutusu İçerisindeki Genç İşci Arılar  tarafından Süt İle  Beslenir,Hava sıcaklıgını Göz Önüne Alırsak 7 ile 15 Gün Arası ana arı çiftleşmeye Çıkar.

ana arı doğumu

14 Gün Sonra Ana Arı Hayata Gözlerini Açar.

Ana Arı nın Çiftleşmesi

ana arı

Kafkas F1 ana Arımızın  çiftleştikten Sonraki Hali

ana arı

SİPARİŞ VER

Kafkas Ana Arı ve Özellikleri” üzerine 4 yorum

  1. Ana arı verme metodunu artık değiştirme vakti geldi en risksiz ve sorunsuz metod günlük yumurtasız yada sırf balı çıtada hazırlanmış arılara anayı kabul ettirip sonra yumurtalı çıta takviye etme yoludur alınan her ananın yarısı zayi olmakta zaman arı ana heryonuyle bizi sarsmaktadır deneyin görün dua edin selametle.

  2. Arıcılık günümüz koşularında artık çok kolay olduğu kadar çokda zorlaşmaya başladı insanların ekonomık olarak hayal ve duygularını bır böcek üzerine indirgemeleri artık doğal ve organik arıcılığın ötesinde bir sömürü yalan hile bilgi kirliliğinide gün yüzüne çıkardı bir bezin 20 çeşidi bir ırkın 86 vilayete farklı isim ve soylem üzerinden insanlara satılması dölenmemiş anaların dölendi die yolandığı bir zamanda hergün sektore kimi ekonomık getirisi kimi merak kimi sempati ve ilgi duyması munasebetiyle arıcılık ailesine hegün yüzlerce insan katılıor bu katılımlar oluyorken eski ve deneyim tecrube sahibi insanların bildiği bilgi ve tecrube deneyimlerini bir çıkar ve beklenti olmaksızın paylaşması ukalalık atma sıkma palavra diil aksine allahın nasip ve kismet etiği bilgi ve tecrubeyi başka bir insana aktarması ilmin ve bilginin kutsalığının otesinde o insanın zaman mal ekonomık ve hayalerine bir nebze katkıda bulunması kadar güzel bir duygu ve sevinç olmaz olamaz ilim insanın hizmetine sunuldugunda bilgi paylasıldığında tecrube yonlendirdirdiğinde bir işe yarar eskiler ne güzel demiş biliorsan konuş alim sansınlar bilmiorsan sus insan sansınlar allahın rıza gösterdiği her işte hayır vardır gostermediği her işte şer vardır benim rıza vermediğim gostermediğim hicbir filiyete cenabı allah rıza gostermez bu niet ve temeni ile allah herkesin gönlüne göre versin soylem tavsie fikir beyan ederkende aşağılama ve rencide edici soz ve soylemleri kimse kulanmasın enazından ben kulanmam kulandırmam da lekum dinukum veliye din …. senin dinin sana benimki bana yane senin bilgin sana benimkisi bana akıl ve mantık yuruten beyin jimlastiği ve istişare yapan her arıcı hep kazanır ileri gider asla zarar etmez tarih tekerurden ibaretse deneyim tecrubede oyledir selametle bol kazanclı sezon ve ürün dileğiyle …. her işin başında bismillah arıya bakınca masallah subhanallah demeyi unutmayın arının en buyuk düşmanı NAZARDIR

  3. Çok güzel bir çalışma olmuş ana arı çiftleştirme kaç gün sonra yumurta atıyor.

  4. Kafkas arisini,Iki yil kullandim yavru sahasini erken ilk baharda hemen.açmiyor biraz geriden gidiyor bal kemeri hizlica olusturuyor neredeyse kemersiz durmuyor gibi uysal ari lakin her ari gibi.melezlesme biraz hircinlastiriyor kislari kadrosunu ćok azaltiyor balini sagdiktan sonra toparlanmiyor yeniden kolay kolay bu ariyi elinde tutanlar genelde sabit aricilar yuksek rakimda kisa iklimlerde kullanirsa iyi verim ala bilir gezgincilikte ben cok ise yarar oldugunu zannetmiyorum surekli destek vermen gerekiyor ogula metli düşük zaten gelişimide çok ahim şahim deil sicak bolfelerde kesinlikle agrasiflesiyor yagmaya meyilli lakin gen havuzu icin elde bulunmasida gerekli gibi f1 ureticisi olsam iyi is yapar arilikta erkekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir