Nepal ‘de Arıcılık Bal Nasıl alınır?

Nepalde Arıcılık Nasıl Yapılır?

Nepal ‘de Arıcılık Bal Nasıl alınır?Ucu bucağı olmayan doğa,insanların canlarını ortaya koyarak elde ettikleri saf organik bal mücadelesi,bal arısı deyince  aklımıza sadece türkiyede bal yapan arılar geliyor,dünyada eşi benzeri olmayan bir birinden farklı 1000 lerce arı türü ve birbirinden farklı  bal çeşitleri mevcuttur,iklim yapısına birde üretildiği bölgedeki florayı göz önüne alırsak,muhtemelen hepimiz nepal balını tercih ederiz.

Eşssiz manzara doğal ortam ile insanların yarışmaya girer gibi ucurumlardan organik bal almaları, taktir edilecek bir durum.

Derin vadilerden ve yeşil ormanlandan hemen sonra başlayan yüksek dağın yamacına yuva yapan bal arıları, ilkbahar boyunca peteklerini değerli bal ile dolduruyor. Petekler dolunca insanlarla arılar arasında ölümüne bir savaş başlıyor.

 

Nepal 'de Arıcılık Bal Nasıl alınır?
 Nepal ‘de Arıcılık Bal Nasıl alınır?

Bu kıymetli balı alabilmek için canını ortaya koyan Nepal köylüleri, dağcıların bile zorlanacağı uçurumlara çıkıp balı alıyor.

Nepal 'de Arıcılık Bal Nasıl alınır?

Nepal balı

Bu sırada ilkel korunma yöntemleri dışında hiçbir koruyucu kıyafeti olmayan bal hırsızları arıların saldırısına uğruyor.

Nepalin bu bal avcılarının bir kısmı arı saldırısından bir kısmı da uçurumdan düşerek yaşamını yitiriyor.

Uçurumdaki kovanlardaki balı kurtarıp aşağıya inenler büyük başarı kazanmış oluyor. İşte bu şartlarda çıkarılan Nepal balı bugün dünyanın en lezzetli balı olarak biliniyor. Bu yöntemle her yıl dağlardan 250 ton civarında bal çıkarılıyor.

Nepal 'de Arıcılık Bal Nasıl alınır?
 Nepal ‘de Arıcılık Bal Nasıl alınır?

Balarısı deyince sadece bizim hazır peteklere bal yapan arılardan başka, petek örüp bal depolayan başka arı türleri de var. Genelde diğer türler daha ilkel yaşam tarzı olan arılar. Bu fotoğraflarda gördüğünüz arı da öyle.Tek büyük bir petek üzerinde ve açıkta yaşıyor. Bu türleri kovana alıp arıcılık yapmak mümkün olmuyor. Bu işlerle uğraşanlara zaten arıcı değil, bal avcısı deniliyor. Varrova her tür üzerinde yaşayamıyor.

Nepal 'de Arıcılık Bal Nasıl alınır?

Petekler dolunca bu kıymetli balı alabilmek için canını ortaya koyan Nepal köylüleri, dağcıların bile zorlanacağı uçurumlara çıkıp balı alıyor.

Nepal 'de Arıcılık Bal Nasıl alınır?
Arıcılık

Teknik arıcılık Diye bence buna denir,zor şartlarda elde edilen hersey kıymetlidir,Nepal’de arıcılık böyle olur..

Nepal’de Arıcılık Videoları