Ana Arı Memelerinin Kesilmesi

Ana Arının Memeleri yani ana arı yüksüklerini kesmesi

Ana arı memelerinin kesilmesi nin farklı nedenleri vardır, tüm var olan sonucların tek odak noktası ana arıdır. Ana arı yenilemesi,Oğula Giden arılarda ve Ana Arı üretiminde dahi bu işlem aynıdır,İlk önce cıkan ana arı ,Geride Kalan Ana Arı Yüksüklerini Keser. Ancak oğul davranışı esnasında birden fazla ana arı doğumuna neden müsaade ediliyor?

Oğula gidecek arıların işçi arılar tarafından ,fazla olan ana arı memelerini kesmesi,koloni sağlığı açından önemli bir olaydır,

Arının Kalitesi

  • İçerisinde bulunan ana arının kaliteli olduğunu gösterir
  • Irkın oğula meyilli olmadığı
  • Bal sezonuna daha iyi bir potansiyelle girmek istediği

Şayet Arılarınız birden fazla oğul kaldırmaya yelteniyorsa,sizin yapacağınız tek işlem ana arısını değiştirmek olacaktır, Birden fazla kaldıran oğul arı bal sezonuna az işçi arıyla girdiği için fazla bir beklentiniz olmayacak ve arı  az mevcutla kışlatmaya gireceği için,sağlıklı bir şekilde bahar ayına çıkmayacak ve ölecektir.

Oğula yönelecek koloninin ana arısız kalma ihtimali %70 oranlarındadır,Bildiğiniz gibi arılar 1-2-3 ve 4 günlük larvalardan ana arı gözleri yapmaktadır,Oğula yönelen arı,kovan içerisinde  nekadar ana arı var ise hep beraber oğul arıya eşlik ederek,en yakın ağaca konarlar,sonraki aşama , oğul arıyı yakalamak oluyor, kovana aktarılan oğul arı ve beraberinde ana arının savaşı ortaya çıkıyor,fiziksel ve özellik bakımından en güçlü kraliçe arı diğerlerini öldürerek hakimiyetini kovanda sağlar.

Oğul davranışı gösteren kolonilerdeki işleyiş zaten başlı başına karmaşık bir durum… Yıllarca kolonide görev yapmış bir ana arının geride herşeyini bırakarak bir grup arı ile ayrılması bile düşündürücü değil mi?Geride kalan ana arı memelerinden çıkan ana arıların doğumlar esnasında kavga etmemesi de düşündürücü.

ana arı memesinin kesilmesi
                                                                                                                                                                                          Ana Arı memelerinin kesilmesi

Tabi konumuz oğullar değil ama ana arı yetiştiriciliği yaparken işleyişi bilmek gerekiyor. Sadece ana arıların memeleri kesme olayını bilmek bile ana arı üretim sistemlerini yönetmek için çok önem arz ediyor. Tekrar edecek olursak ana arı memeleri ana arıları tarafından kesilir ve enkaz işçi arılar tarafından kaldırılır.