Basit ana arı üretimi

Basit Ana Arı Üretimi Nasıl Yapılır?

Son Yıllarda yasanan arı ölümleri ile birlikte ,türkiyede arı koloni mevcudu hızla düşmektedir,Bunun belli başlı nedenlerinden bir taneside,Yaşlı ana arılar ile çalışmaktır,Amatör arıcılar veya basit bir şekilde ana arısını üretmek isteyen arkadaslarımız için,Bir paylaşımda bulunacagım…

Değerli arıcı arkadaslar,Ana arı üretmek için Çok fazla deneyime sahip olmak gerekiyor,Farklı basit Ana Arı Üretimi ile,Arılığınızdaki Ana arılarınızı değişitrebilir,Bal veriminizi %50 oranında yükseltmekle beraber,Yaşanan Arı Ölümlerini,en aza indirmek sizin elinizde..

Larva Transferi Yapmadan Ana Arı Üretmek

Arılığınızda Damızlık Koloninin Oluşturulması

Temin edilen damızlık ana arı 4-5 çercevelik bir arıya kabul ettirilir.Damzlık ana arı bir kaç gün içinde koloniye hakim olur.

Karniyol
Damızlık ana arı

Ana arı yumurta atmaya başladıktan sonra modüler çiftleştirme kutulardakı çerceveler,Standart çerçeveye monta edilerek,Damızlık Koloninin Ortasına koyulur ve 2 günde bir besleme yapılır.

Beslenmeye taabi tutulan damızlık koloniler,verilmiş modüler çerceveleri işleyip yumurta atarak ,ana arı üretim kutularına dağıtılır,Dağıtılan Çercevelere,genc arı silkelenerek,daha fazla arı mevcudu sağlana bilir,

Çekirdek koloni yapma

Kapnmıs yavrulu çıtalar damızlık koloniden çıkartılarak,Çiftleştirme kutusuna alınarak,bir miktar genç arı takviyesi yapılır,Takviye yapılacak arının çıtası,öncelikle kovanın üstüne hafifçe silkelenir,daha sonra Naylonun üstüne silkelenerek ,çekirdek koloniye takviye verilir,Takviye edilmmiş çekirdek kolonin agzı kapanır ve Arılıkta veya evin içerisinde güneş almayan serin bir yerde 2 gün bekletilir,ikinci gunun sonunda gece ,Çekirdek koloninin ucus delikleri Açılır.

Ana arısızlıgını hisseden çekirdek koloni,Ana arı üretmek için 1 günlük veya 3 günlük yumurtadan ana arı üretmeye başlar.

13 İle 16 gün sonra ana arı doğar,nektar akımı zamanında çıkan ana arı 1 hafta içinde çiftleşmeye çıkar ve ortalama 4-5 gün sonra yumurta atmaya başlar.Yumurta atmaya başlayan ana arı,yavrunun üstünü kapattıktan sonra,ana arısı alınarak,bölme yapılır veya ana arısı yaşlı olan kolonilere verilir,

ana arı verme
Ana arı verme

Damızlık Koloniden tekrardan günlük yavrulu çıta çıkarılarak ,tekrar çekirdek koloniye verilir.

Paket Arı,Damızlık Ana Arı ve Ana Arı Sparişleriniz için İletişime Geçiniz