tarihinde yayınlandı 3 Yorum

Belfast Ana Arı Satışı

Belfast Ana Arı

Belfast Ana Arı Hibrit Bir  Arı Irkıdır,avrupa’daki arıların hasta olmasından dolayı büyük ölümlere neden olan hastalık sonucu papaz Edıms yapmış olduğu araştırmalarda melez arilarin pek etkilenmediğini gördü ve bundan sonra İtalyan arısı başta olmak üzere Avrupa esmer arısı ,karniyol,irlanda arısı,yunan arısı ve hatta anadolu arısı gibi arıları birbirlerine çaprazlayarak hirbit bir ırk oluşturmuştur.

bekfast
Belfast Ana Arı

Belfast Ana Arısının Baba Hattı

Bu hirbit arı hastalıklara daha dayanıklı olmustur. Caprazlama sonucunda melez azmanı dediğimiz bir özellik ortaya çıkmıştır. Yani anne ve babalarından yüzde otuza kadar daha verimli hirbit bir arı ortaya çıkmıştır. Ama bu arı f2 ye kadar verimi iyidir. bu seviyenden sonrakiler için verimliği düşmektedir. Bu yüzden daima damızlık tan ana arı üretim yapmak lazımdır. Belfast , arisi petek örmede cok verimli, petek bal yapmada çok verimli. kapalı yavru yapmada verimli, cok sakin ve oğul neredeyse hiç vermeyen soğuga dayanıklı dünyanın en verimli hirbit arısıdır.

Belfast ana arı
Belfaks ana arı

SİPARİŞ VER

sarı belfast
Sarı Belfast

Sarı ve Siyah Belfast Arasındaki Fark ,ve uyum Sağladığı Bölgeler,Sarı belfast Sıcak Bölgelerde Verimi Daha Yuksek OLup,siyah Belfast Ana Arısına Göre Gelişimi Daha Yüksektir, Ana HATTI iTALYAN oLup ,Baba Hattı Karniyol Arısıdır,
Paylaştığımız Yazıda Belirttiğimiz Gibi Çaprazlama Yapılarak Elde edilen Bu Irk Türkiyenin Her Bölgesine Uyum Saglar.
Siyah Belfast Arısı,Ana Hattı Yine İtalyan Olan fakat Baba hattı kafkas ve karniyol ile melezlesen Bu Irk Bal verimi Uyusallığı ve Petek Örmedeki Kabiliyeti Hibrit Arının Kalitesini Ön plana Çıkartmıştır.

ANA ARI SATIŞLARIMIZ SINIRLI SAYIDA OLUP, NİSAN 5 İLE 15 ARASI İLK SATIŞLAR SPARİŞ SIRALAMASINA GÖRE YAPILACAKTIR,YERİNİZİ AYIRTMAK İÇİN SPARİŞ VER BUTONUNA TIKLAYIP SPARİŞ FORMUNDAN YERİNİZİ AYIRTABİLİRSİNİZ.

Belfast Ana arının Yumurta Atma Anı

Belfast Ana Arı

SİPARİŞ VER

Belfast Ana Arı Satışı” üzerine 3 yorum

 1. Ben de belfast arısını araştırayım dedim, görsellerde doğru düzgün fotoğrafı yoktu. Sonradan buckfast arısına belfast dediklerinin farkına vardım.

  Melezleme ve seleksiyon çalışmaları ile verimli yerli ırklar elde etmek mümkün. Ülkemizde nedense verimli ırk oluşturma çabası hiç olmamış. Sadece arıda değil, diğer hayvanlarda da bu böyle. Sadece melezleme yoluyla veya başka ülkelere ait verimli safkan anaçlar ile verim artışı sağlanmaya çalışılıyor. Kontrolsüz melezlemenin sonucu faciadır bana göre. İlk zamanlar heterosis yakalanarak verimi yüksek yavrular alınmış olabilir ama zamanla bu özellik körelmiş. Yerli safkan hayvanlarımızı neredeyse kaybolma tehlikesi altına almışız.
  Hayvancılığın her dalına merakım var. Kendimi bildim bileli hayvanlarla ilgili araştırmalar yapıyorum. Somut adımları inşallah okulumun bitmesi ile birlikte atacağım. Verimli ırk oluşturma konusunda hastalık gibi bir şey oluştu bende :). Ben istiyorum ki ülkemiz sağdan soldan verimli ırk toplamasın, kendi verimli ırkını üretsin. Bu zor bir şey değil ama devlet bu konuda duyarsız. Sadece melezlemeye ve damızlık hayvan alımına odaklanmış durumda.
  Arıcılığa başlamak nasip olmadı ancak başladığımda da bal yemekten fazlasını yapmak istiyorum. Verimli ırk oluşturma üzerine kendi çapımda bir şeyler yapmak istiyorum. Genetik genetik diye aslında kendimizi sınırlıyoruz, önümüze engel koyup, gözümüzü korkutuyoruz. Yurtdışında evinde yeni kedi, köpek, kuş ırkı oluşturanlar var. Sadece melezleme ve seçici üretim ile bir süre sonra özelliklerini sonraki nesillerine de aktarabilen, genetiği oturmuş yeni ırklar elde ediyorlar.
  Ben çok zor bir şey olduğunu düşünmüyorum. İstek ve zaman gerekli. Keşke yüzlerce kovanı olan insanlar da bu konuda bir şeyler yapsa. Belki de yeni ırklar elde etmiş bile olabilirler ama haberleri yoktur.
  Kısaca; ülkemiz şartlarına uyumlu, verimli, dayanıklı yerli arı ırkı oluşturmak çok mu zor? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

  1. Sezgin bey,Tam tahmin ettiğiniz gibi Buckfast arısına Belfast, Bakfas vs gibi isimler veriliyor.
   Buckfast hibrid bir arı, ana ve baba hatları ayrı takip edilip kontrollü çiftleştirme yapılarak, melez azmanlığının oluşturduğu verimden yararlanılıyor.
   Ülkemizde yanlış olan şey, hibrid bir canlıyı alıp ondan ürettiğinizde, ebeveyninin bütün olumlu özelliklerini taşıyacağını zannetmeniz.
   Arıcılarımızın çoğu işin bu kısmının farkında olmadığı için, yurtdışından getirdiği hibrid Buckfastı, hiç bir genetik özelliği bilinmeyen yerli arılarla çiftleştirerek, Belfast diye pazarlayanlar var.
   Hiç bir verimlilik kaydı tutmadan, hiç bir genetik özelliğini bilmeden ve kontrol altına almadan, kara düzen ürettiğiniz ana arıları isim vermeden satarsanız, en fazla 20 TL’ye müşteri bulabiliyorsunuz.
   100 kovan arınız varsa ve çevrenizdeki arıcılara yılda 500 ana satabiliyorsanız, arılığınıza 1 adet karniyol ana getirdiğinizde, bütün analarınızın ismi karniyol, buckfast getirdiğinizde bütün analarınızın ismi buckfast oluyor.
   Arı ıslahı, genetik iyileştirme yapılamaz mı, çok zor işler mi?
   Hepsi de yapılabilir ama bizim toplumsal zihniyetimizden kaynaklanan açmazlar var.
   Hiç kimsenin 5-10 yıl sonra verim alabileceği bir çalışmayı, 5 yıl boyunca hiç bir kazanç elde etmeden yapmaya sabrı yok. O zamana kadar kim öle kim kala.

   İkinci açmaz ise, biz yazılı değil sözlü iletişimin güçlü olduğu bir toplumuz.

   Yurtdışından çevrilmiş bütün arıcılık kitaplarında, kovan kayıt formu örnekleri var.

   Ben şimdiye kadar bir kaç emekli memur arkadaşım dışında, hiç kimsenin kovanlarının ayrıntılı kaydını tuttuğunu görmedim.

   Çok ileri genetik teknikler uygulamaya gerek kalmadan, sadece basit bir seleksiyon uygulayarak, 3-5 yıl içinde lokal olarak arılığımızın genetik niteliğini yükseltmek mümkün.

   Fakat bunu yapabilmek için, ayrıntılı kayıt, istatistiki veriler oluşturabilme ve analiz edebilme, sabır ve disiplin gerekiyor.

   Ha birileri kafaya taksa ve bu konularda ilerleme kaydetse, ülke arıcılığı devrim mi yapar?

   Öyle birşey de olmaz.

 2. Sayın bayram arıcılık,Yıllardır ana arı ıhtıyacımızı firmanızdan tedarik ediyoruz,üretimini yaptıgınız ana arı ve ırklarınızdan cok memunum ,fakat belfast arısını kullanmak istiyorum lakin,arıcılar tarafından söylenen bir söz var,belfast arısının balı cıvık olur,bunun nederece dogru oldugunu sizden ögrenmek istiyorum,acıklayıcı bir sekılde yazarsanız cok sevinirim,bu arada simdiden hersey ıcın tesekkur ederım size ,işine sadık guvenilir bir firmasınız,Basarılar diliyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir