tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Yalancı Ana Arı

YALANCI ANA ARI OLUŞUMU

Koloni herhangi bir nedenle ana arısını yitirir ve yeni bir ana arı yetiştiremez veya koloniye yeni ana arı yetiştirmesi için müdahale edilmezse kolonide ana arı feromonlarının etkisi ortadan kalkar. Ana arı ve salgıladığı feromonlar olduğu sürece, bu feromonlar işçi arıların yumurtalıklarının gelişmesini önler. Yavru feromonlarınında işçi arıların yumurtalıklarının gelişmesini engelleyici etkisi yavru olduğu sürece işçi arıların yumurtalıkları yine gelişemez. Fakat bir süre sonra yavrular kuluçka sürelerini tamamlayarak ergin arı olur ve yavru feromonu da kesilir. Bunun sonucunda kolonideki bazı işçi arıların yumurtalıkları gelişir. Ancak bunlar anatomik vefizyolojik olarak gerçek bir dişi değildirler. Çiftleşme uçuşuna çıkmazlar ve dölsüz yumurta bırakmaya başlarlar. Yumurtlayan bu işçi arılara “yalancı ana” adı verilir.
Yalancı analı bir koloninin tekrar normal bir koloni durumunda getirilmesi çok zor, hatta genellikle mümkün olmamaktadır

yalancı ana arı
Yalancı ana arı yumurtası

Yalancı ana arı Nasıl Belli Olur

Yalancı ana arıya giden kolonide  farklı belirtiler  olur,Erkek arı gözlerinin   cok fazla olması,ve petek gözlerinde Birden cok yalancı ana arı yumurtalarının olmasıdır,Yalancı ana arıya gıden koloni duzensiz calısır  ve  saldırgan olur.

Yalancı ana arıya gitmış koloninizi kurtarmak için en güzel  yöntem ,kendisine  eş deger  olan bir  arının ustune kat  koyup,Bir kaç gün beklettikten sonra  birleştirmek olur.

Şayet yalancı ana arıya gitmiş Koloninin Mevcudu yuksekse İkinci olarak,Tüm cıtalarını Alıp yerine Günlük Yumurta Olan Bir petek atmanız.(Bu esnada  koloni ana arı ıcın  göz yapacaktır)

Ve Son olarak Ana arı vermek.