Ana Arı ve Bölme İşlemi

Ana Arı ve Bölme İşlemi

Ana Arı ve Bölme İşlemi;Arıcılıkta bir tür arı çoğaltma sistemidir,uygulanan yöntemlerle bölme yaparak arı çoğaltabilirsiniz.

Ana arısız bölme nasıl yapılır?

Ana arı bölme işlemi 10 çerçevelik bir arı kovanızı bölmek istiyorsunuz.İlk önce boş bir kovanı, bölünecek arı kovanının yanına getirilir.Ardından bölünecek arı kovanından , peteklerin günlük yumurta olarak 3 cercevesini ve anasız olarak boş kovana alırız.. Boş kovana aldığımız bu 3 peteğin sağına ve soluna elimizde ballı peteklerden var ise bunlardan birer tane koyabiliriz.

Ballı çerçeve koysanız bile yine siz şurup ile besleme yapınız. Bu işlemden sonra yaklaşık olarak 4-5 gün sonra işçi arılar bu günlük yumurta gözlerinden ana arı memesi yapacaklardır.

Böldükten sonra surupla beslemeye devam edıyorsunuz ve 5 gun sonra kapalı tum memelerı kırıyorsunuz.

Dıger acık memelerı bırakıp daha sonra olgunlasan memellerin içinden en büyük ve sağlıklı olanlardan 3 tanesini bırakıp diğerlerini imha edebiliriz.

Ana Arı ve Bölme İşlemi

 Ana arı ile arı bölme

Temin ettiğiniz ana arıyı kovana vermek için , bölme yaptıktan sonra elimizde bulunan ana arıyı kendi kafesi ile birlikte iki çerçeve arasına bal ile yavrunun birleştiği yere kek bölümü aşağıya gelecek şekilde sıkıştırılarak verilir.

Kek bölümündeki naylon alınarak ufak delik açılır ancak hırçın ve kalabalık arılarda bu deliğin 1 gün açılmaz.

Ana arı kafesin içinde ne kadar çok durursa ana arı için o kadar zararlıdır.

Ana arı 4. Günün sonunda hala çıkmadıysa kek civi ile yumuşatılır.Ana el ile arının içine salınmamalıdır.

Ana Arı ve Bölme İşlemi

Ana Arı yı kafesden çıktıkdan sonra arı , ana arının üstüne toplama oluyorsa ana arı alınıp tekrar kafeslemenin bir faydası olmaz,ancak kafeslenip başka daha zayıf bir arıya verilebilir.

Anayı tutan arı bir zaman açılmaz, yeni ana tutmuş arıyı kurcalamak kovanı deyiştirmek gibi işlemler yapmak iyi değildir. Ama besleme yapılabilir bir mahsuru yoktur.

Farkli metodlarla arı çoğaltma işlemi yapılmaktadır,ana arı üretimi kategorimize bakarak basit ana arı üretimi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

web sitemizden döllenmiş ana arı siparişi verebileceğinizi unutmayınız.