Giresun ırkı ana arı

Giresun Ana Arı

Giresun ırkı ana arı sı olarak bılınen, Giresun iline ait yerli ırktır.Kafkas arısının farklı bir eko tipi olarakta bilinir. Resmi olarak Islah çalışması yapılmadıgından dolayı pek fazla talep edılmıyor. Özellikleri kafkas arısına eş değerdir,vücut yapısı ve dil uzunluğu kafkas ana arısı gibidir.Bal verımı yüksek olup, Kafkas arısından %20 oranında daha fazla yumurta atar.Sparişleriniz için iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz.  

 

Ana arı yetiştirme bölgelerinde tüm kraliçe arılar, mükemmellikte sıkı seçim kriterlerine sahiptir,Üretilen f1 ana arıların yavru düzeni,Kontrol edilmektedir,Karniyol arı ırkları,sıcak ve soguk iklim sartlarında,polen ve nektar getirme özelliklerine sahiptir,

 

Arıcılık için mümkün olan en yüksek kaliteyi sağlamak için gelişmiş yöntemler kullanıyoruz. Diğer şeylerin yanı sıra, kraliçe arılar için daha fazla alan sunan Tek Bölmeli  çiftleşme kovanını kullanıyoruz. Yetiştirme istasyonunun daha büyük hacminden dolayı, genç bir kraliçe arısı, ilk yavru küpü kapanıncaya kadar serbestçe yatabilir.  Yetiştirme istasyonunun daha büyük hacminden dolayı genç bir kraliçe arı, fizyolojik olarak olgunlaşabilir, bu da yeni oluşan bir koloni için gerçek değeri sunmanın tek yoldur.

Giresun ırkı ana arı  özellik olarak kafkas ana arısına yakın olmakla birlikte tam olarakta kafkas ana arısın bütün özellikleri sahip olmayıp kendi bölgesine uygun artı bir çok özelliğe sahiptir. Ana arılar zaten genel olarak kendi bölgelerinin en iyi arısıdır. O yüzden dolayı Giresun ana arı ırkı satın almadan önce bölgeniz için bu ana arı buraya ne kadar uygun ve müsait olduğunu araştırdıktan sonra alınız.

Giresun Ana Arı özellikleri

Giresun ana arısı hakkında kapsamlı olarak bir ıslah çalışması yapılmamıştır,kafkas ırkına benzeyen vucut yapısı ile bire bir örtüşen başlıca özellikleri,genetik yapısı bozulmayan bölgeye adapte olan bir ırk olduğu bilinmektedir.Başlıca özellikleri

  • Bal verimi güzel
  • Sakin bir ırk
  • Soğuk ve nemli bölgelerde uzun süre yaşayabilen bir ırk
  • Yavru popülasyonu günlük 1000-1300 arası
  • Propolis toplamada  güçlü
  • Hastalıklara karsı son derece güçlü

Giresun Irkı Ana arı Fiyatları

Giresun ırkı kraliçe arı fiyatları  üretim alanlarına göre değişmektedir,Saf  ırklardan üretilen f1 ana arılar,paketleme sonrası kargoya verilerek ülkenin dört bir yanına gönderilir.

Uygun fiyat ve paketlerımızden yararlanmak için iletişime geçebilirsiniz.

Giresun ırkı Ana Arı

Arı Desteklemesi

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Eylem Planında yer alan Arıcılık Altyapısının Desteklenmesi Programı kapsamında; DOKAP Başkanı Ekrem Yüce ile Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Angın protokol imzalanarak, proje uygulamaya konuldu.

Protokol gereğince; Merkez, Bulancak, Çanakçı, Alucra, Piraziz, Eynesil ve Keşap ilçelerinde DOKAP tarafından daha önce düzenlenen eğitim kursuna katılan ve istenilen şartları sağlayan arıcıların ana arı ve arı sütü üretimi faaliyetinde bulunabilmeleri için üst sınırı 2 bin TL’yi geçmemek üzere hibe desteği sağlanacak.

Hibe desteği verilecek arıcılık ekipmanlar şöyle;

Larva kaşığı,ana arı yüksük kalıbı, ana arı ızgarası, ana arı kafesi, ana arı çiftleştirme kutusu, renkli kavanoz, aşılama çıtası ve mini derin dondurucu.