Karniyol Ana Arı

Karniyol Ana Arı-(Apis mellifera carnica)

Karniyol ana  arı sı (Apis mellifera carnica), ince yapılı ve uzun dillidir. Kısa ve sık bir kıl örtüsüne sahiptirler. Gri arılar da denilen Karniyol arısının kitini çok koyu renktedir ve genellikle 2. ve 3. halkalar üzerinde kahverengi noktalar, bazen de kahverengi çizgiler vardır. En sakin ve uysal arı ırkıdır. Yavru üretme kabiliyetleri çok iyidir. Küçük aileler halinde kışladıklarından yiyecek tüketimleri azdır. Polen miktarı yeterli olduğu sürece yavru büyütme uzun süre devam eder. Sonbaharda ailenin nüfusu süratle azalır. Çok sert iklim şartlarında bile kışlama yetenekleri iyidir. Oğul verme eğilimleri azdır. Yön tayin etme ve kovanlarını bulma duyguları kuvvetlidir. Yağmacılığa karşı meyilli değildirler. Çok az propolis kullanırlar ve bu yüzden yavru hastalıklarına karşı çok hassastırlar.
Çevre şartları değişikliklerine uyma kabiliyetleri yüksektir.
Arı ırkı olarak Karniyol ırkı yıllardır denediğim en iyi ırk olarak kabul ettiğim için bu ırkın üremesi ve gelişmesi için uzun süredir çalişma yapmaktayız. Son aşama olarak Karniyol ana satişlarımız tahditli de olsa devam etmektedir.

karniyol ana arı
Karniyol Ana arı

Karniyol ana arı özellikleri

Arı ırkları içerisinde en uysal arı ırkıdır. Yavru üretme yeteneği çok iyi olup ilk baharda 16-22 bin mevcutlu bir koloni %450’lik bir artışla ana nektar akımı öncesi Haziran ayında yaklaşık 80 binlik mevcutlara kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle ilkbahar mevsiminde gelişmesi iyi ve hızlı olmaktadır.” Karnıyol ana arısı turkiyenin her bölgesine uyum sağladığı  görülmüştür.Uysal erken gelısmesı ve yuksek Kalitede nektar toplamakla tanınır. Arıcılarımız yıllardır güçlü arı diye ugraşıp durmakta. Güçlü arı için ırklar çok önemli. Her ırk devamlı güçlü kalamaz. Hatta şu an bile biz karniol arısını güçlü tutamıyoruz. Hatamızı bulup gidermeliyiz. Başka yerlerde aynı karniyol kışın bile 15-20 çıta kalıyor bizde kalamıyor. Yani bir yerde hata yapıyoruz, hatamız ise %90 tek kat kuluçkalık olmasıdır. Bu konuyuda burada inceleyecegiz.

 • Vücut Yapısı : Büyük –ince uzun
 • Renk : Kahverengi-siyah
 • Dil Uzunluğu : 6,4-6,8
 • Çiftleşmiş Ana Ağırlığı : 205
 • Bal Verimi : İyi
 • Hırçınlık Eğilimi : uysal
 • Kışlama Yeteneği : Çok iyi
 • İlkbahar Gelişimi : Çok erken ve hızlı
 • Oğul verme eğilimi : Çok düşük
 • Yağma eğilimi : Az
 • Hastalıklara Dayanıklılık : Yavru hastalıklarına dayanıklı
 • Propolis : az
 • Ana arı yumurta verimi : 1500-2000
 • Gömeç Kapatma : çeşitli
 • Bal akışı koşulları : Özellikle mevsimin ilk yarısında, nisbeten fakir, tek ve çok çiçekten bal akışı

Saf Karniyol Davranış Özellikleri

 • Arı ırkları arasında en sakin ve uysa özellik gösterir.
 • İlkbahar gelişimi çok hızlıdır.
 • Kışlama yeteneği çok iyidir.
 • Yağmacılık eğilimi azdır.
 • Yavru hastalıklarına karşı dirnçlidir.
 • Yönelme yetenekleri iyidir.
 • Propolis toplama yeteneği azdır.
 • Oğul verme eğilimi fazladır.(Bu eğilim ıslah edildi)

Karniyol Ana Arı Özellikleri

Vücut Yapısı : Büyük –ince uzun
Renk : Kahverengi-siyah
Dil Uzunluğu : 6,4-6,8
Çiftleşmiş Ana Ağırlığı : 205
Bal Verimi : İyi
Hırçınlık Eğilimi : uysal
Kışlama Yeteneği : Çok iyi
İlkbahar Gelişimi : Çok erken ve hızlı
Oğul verme eğilimi : Çok düşük
Yağma eğilimi : Az
Hastalıklara Dayanıklılık : Yavru hastalıklarına dayanıklı
Propolis : az
Ana arı yumurta verimi : 1500-2000
Gömeç Kapatma : çeşitli
Bal akışı koşulları : Özellikle mevsimin ilk yarısında, nisbeten fakir, tek ve çok çiçekten bal akışı

Karniyol arısının diğer bir özelliği

Kışlatma arıcılıkta çok önemli bir olaydır. Kışı iyi geçirmeyen zayıf kovanların ertesi yıl ilkbaharda kendilerini toparlayamadıkları bir gerçektir. Arılar başları ortaya doğru birbirine sokularak kış salkımı meydana getirirler ana arı bu salkımın orta kısımlarında bulunur. Kışın ısı ne kadar düşerse düşün kış salkımının ortasında 29 ˚C civarında sıcaklık vardır. Arılar salkım esnasında kovan içindeki balı yer, kas hareketleriyle ısı meydana getirirler. Bu sıcaklıktan dolayı ana arı ocak ayı içerisinde yumurtlamaya başlar.

Kışın arıların sönmesinin sebebi; yaşlı ana arı ve yaşlı arıların bulunması, kovanda tabii besin maddesi olan bal ve polenin azlığı veya yokluğu kovanın kışın rüzgar alması, kovan içerisinin rutubet olması, arıların havasız kalması ve gürültü yapılması, mikrobik veya paraziter hastalıkların bulunmasıdır. Kışın arıya katı kek vermek icap ediyorsa acele etmek ve arıları fazla rahatsız etmemek kaydıyla kapak ve örtü tahtaları açılır.

Kek çerçevelere ve tam kış salkımı üzerine gelecek şekilde verilir, örtü tahtaları ve kapak kapatılır. Dışarıda kışlatılan kovanlar su geçirmez ziftli kağıtlarla her tarafı sarılır ve kovanla kağıt arasına dolgu maddesi olarak sap veya rende talaşı konur. İçerde kışlatılırken kovanların uçma deliğine pencere teli takılır ve karanlık bir yere konur. Kovanların içerde kışladıkları yerin sıcaklığı 6 ˚C civarında olması lazımdır. Bu yerlerde rutubet, gürültü ve hava cereyanı olmamalı, zaman zaman havalandırmayı sağlamak için pencere açılmalıdır.Bu konuda karniyol arısı çok yetenekli bir ırktır.

Karniyol ana arı fiyatları

Karniyol ana arı fiyatları her yıl değişmektedir,Saf karniyol damızlıklarımız almanya ve avusturalya menşelidir,Firmamız tarafından doğal ortamda f1 üretimi yapılmaktadır,

Güncel Ana arı fiyatlarımız  için bizimle iletişime geçebilirisiniz.Karniyol Ana arı Fiyatları

 

 

SİPARİŞ VER

4 Yorum

 1. Avatar arıcı diyorki:

  Ülkemiz dünyada çok ender ülkelerden biri olmasına rağmen, bir çok konuda bir şekilde ipin ucunu kaçırdık.
  Bu arıcılıktada aynen bana göre geçerli.
  Ürün bazında, hocalarımız kızabilir ama elimizde tutabilecegimiz bir şey yok, ülkemizde şu an bulunan saf Kafkaslarda 1984 yılında Amerikadan gelmiş.Yani ülkemiz adına tescillenip ıslah edilen bir arıyı göremiyporuz.

  Karniol arısı, dünyanın en önde gelen arılarından birisidir.
  Bakın geçenlerde iki tane çocugumuz arı saldırısında can verdi.
  Bu işte bana göre gariplikler var, hele 5-6 yaşındaki çocuk kovanı açamaz, birde bu arılar yoldan gelmiş ise.
  Bu konuyu burada bırakıp, gelelim ülke arıcılıgımıza.

  Karniol arısı hakkında öyle açıklamalar yapıldıki, insanları yanıltabilmek adına bazıları var gücüyle çalışmalara devam ediyor. Tabi bunların alayı şapa oturmaya mahkumdur.
  Ülke olarak bir ırka mahkum olmuşuz, her şeyde bu ırka göre dizayn edilmiş.
  Kafkas arısı yazın en fazla 15 çıta oluyor. Sen 30 çıta arıyı aynı alana sıgdırmaya çalışırsan ve sorunlar çıkarsa suç kimin.

  15 çıta arının musluguyla, 30-40 çıta arının girip çıktıgı yer aynı olursa sorun çıkmazmı.
  Arıcılar önce bunları bir düşünsünler.
  Olan bir şeyi başaramamak bana acyip koyar.
  Hazır önümüzde numune var ve biz o numuneye ragmen o işi başaramıyorsak sorun kimde.
  Mehmet Yüksel yaptıgı tüm uygulamaları başta blogunda, sonrada forumda paylaşıyor.Bizim için kendisi örnektir, daha iyisini yapabilen varsa buyursun onu örnek alalım.
  Hala ülkemizde taş devri arıcılıgı tavsiye ediliyor, efendim destek köstek işlerini bir geçelim. Ülkeyi arıcılıkta bu hale getirenler minareyede kılıf malisef bulabiliyor.
  Konferanslarda 80 bin nufuslu kolonilerden bahsedilir, en yüksek verim alacagızya.
  Karniol arısıyla bu mümkün.
  80 bin nufus oluşturabiliyorsanız her arıylada mümkündür.
  Elimizdeki arılarla bu mümkün degildir, bazıları oğul manyagı, bazılarıda gelişmiyor, ondan sonrada kalk ıslah edilmiş arıya bizim arımız degil diye karşı çık.
  Ülkemizde bizim olan ne var bir bakın bakalım, bu bizim arımız degil diyenler öncelikle otomobil başta olmak üzere uçak, otobüs, motorsiklet hatta bisiklete binmeyip, binmek için hemen bir yerlerden, yerli eşek ve at bulsunlar.

  Bu konu çok su götürecektir, ben işin toparlanması bölümünde karniol arısı olsun italyan arısı olsun yerine göre kullanıldıgında ülke arıcılıgına ve üretimine büyük katkı sağlayacagından eminim.

  Ülkemizdeki arı koloni ölümleri bu arı sayesinde azalacaktır.
  Kafkas arısı
  son baharda yavru yapmadıgı için kışa girmeden sönmekte yada kıştan bitik çıkmakta.
  Karniol arısı bu olumsuzlugu ortadan kaldırıp, kafkas arısında baston bir arıdır.

  Karniol arısının temini konusunda ise benim kapasitem sınırlı.
  Ben bu işi meslek olarak yapmıyorum, isteyen hobici der, isteyen ek olarak yapıyor der, isteyende zevkine çalışan manyagın biri der, bence mahsuru yoktur.
  Anladıgım bir şey var, bir çok kişi artık uyanmaya başladı ve gözlemlerini bana iletiyor. Bu gözlemler giderek yayılacak, şunuda belirteyim, klasik, gelenek ve babadan arıcılar
  karniol arısıyla çalışamaz.
  Önce kendinizi resetleyeceksiniz 🙂
  Bir arılıkta 100 koloni arı olsun, bir tanesi bunlardan karniol olsun, bunu hemen fark edersiniz.
  Zaten 70 koloni içinde koloniyi tek geçiyorsunuz.