İtalyan Ana Arı Bal verimi

İtalyan Ana Arı

İtalyan ana Arı bal verimi;  İtalyan arısı Akdeniz ve Ege Bölgesınde  Çok güzel işlem yapmamktadır,bunun sebebi ise sıcak bölge arısı oldugu içindir 50 derece ve üstü sıcaklıklarda bile pek fazla etkilemez calısmasını,en uyusal ve en erken gelişime sahıp olan ıtalyan ırkı arısı,yavru hastalıklarına karsı hassastır,Erken gelişmesi ve hiç kıs uykusuna yatmamıs sebebiyle bu arı ırkı erken baharda cok fazla yavru yapma popülasyonuna sahiptir,gelişimi gec olan arı ırklarınıza destek amaclı kullanmak için ideal bir arı ırkıdır,sitemiz üzerinde genel özellikleri ve fizyoterapik ölçüleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İtalyan Ana Arı Özellikleri

Özellikler : İtalyan
Vücut Yapısı : Orta-ince uzun
Renk : 1 ve 3. karın sarı
Dil Uzunluğu : 6,2-6,6
Çiftleşmiş Ana Ağırlığı : 210
Bal Verimi : İyi
Hırçınlık Eğilimi : Az hırçın
Kışlama Yeteneği : İyi
İlkbahar Gelişimi : Erken
Oğul verme eğilimi : Orta
Yağma eğilimi : Az
Hastalıklara Dayanıklılık : Mum güvesiyle iyi mücadele eder
Propolis : Çok az
Ana arı yumurta verimi : 1500-2000
Gömeç Kapatma : Beyaz ve çeşitli
Bal akışı koşulları : Mevsim ortası ve yaz sonunda, tek ve çok çiçekten zengin, sürekli bal akışı

İtalyan ana arısı oldukça üstün arı ırklarındandır. Çok eskiden beri özelliklerini korumaktadır. Asıl vatanı Kuzey İtalya’dır. İtalyan ligustica gold ana arı ve kordovan ana arı türleri bulunur. İtalyan gold ana arılarının hepsi çok uysal ve çalışkandır. Bol yumurtlama özelliğine sahip arı ırkındandır. İtalyan arılarının belirgin yapısal özelliği, dillerinin uzun ve karınlarının yuvarlak olmasıdır. Dil uzunluğu yaklaşık olarak 6,4 ile 6,6 arasında değişmektedir. Genel olarak İtalyan ana arılarının rengi sarıdır. Bu arıların ortak özelliği sokma eğilimleri çok azdır. Hatta halk arasında sokmayan arı olarak bilinir. Üreyerek çoğalma kabiliyetleri çok yüksektir.

İtalyan Ana Arı Bal verimi
İtalyan Ana Arı Bal verimi

Saf İtalyan arısının bazı fizyolojik davranışları

1:Sakin ve iyi huyludur
2:Yavru yetiştirme kabiliyeti oldukça yüksektir.
3:Oğul verme eğilimi azdır
4:Çevrede nektar olduğu sürece çalışkandır,Bal verimi iyidir,aksi taktirde yağmacılığa meyillidir
5:Kaliteli ana arı sütü için ideal bir ırktır.
6:Bazı yavru hastalıklarına karsı duyarlıdır.
7:Yön bulma yeteği diğer arılara göre azdır.

İtalyan Arısı kışları ılıman geçen bölgelerde ,yüksek verim ve erken gelişimi ile tanınır,Bal tüketimi Diğer Arı ırklarına göre ,Biraz Fazladır.
Arı Çogaltmak için,Gelişimi geç olan arı ırklarına, takviye amaclı kullanacak arıcılar için çok idealdir.
İtalyan Arısı Genelde ,Akdeniz,Orta Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesinde Çok daha Güzel İşlem Görür.
Yağmacılık Yaptırmaz,Fakat yağmacılıga meyıllıdır .

İtalyan Kraliçe arının Genel Özellikleri

İtalyan ana arı ırkının diğer çeşitleri İtalyan ligustica ve gold ana arılarıdır İtalyan ana arı özellikleri nelerdir? İtalyan ligustica gold ana arısının rengi kırmızı portakal rengine benzer bir görünüme sahip olmaktadır. İtalyan gold ana arısına göre İtalyan ligustica ana arı bal verimi %50 oranında daha fazladır İtalyan  gelişimi, İtalyan gold ve cordovan ana arı ile eşdeğerdir. Fakat bal tüketimi ve yağmacılık eğilimi ise daha az olmaktadır. Arı ırkları kapsamında arı yapısının saf olup olmadığı bazı analizlere göre belirlenmektedir. Bazı bölgelerde özellikle gezginci arıcılık yapılmaktadır ve gezginci arıcılık yapılan bölgelerde arı ırkları özellikleri yüksek oranda bundan etkilenmektedir. Gezginci arıcılık şeklinde benzer iklimlere sahip olan arılar, bulundukları bölgeye daha iyi ve daha hızlı bir şekilde adapte olmakta ve uyum sağlamaktadır.

İtalyan Ana Arı Bal verimi
İtalyan Ana Arı Bal verimi

İtalyan ligustica 

İtalyan cordovan ana arısı ile kıyaslandığında, ligustica ana arısı daha dayanıklı, daha dirençli ve hastalıklara karşı daha korunaklıdır. Aynı zamanda yavru çürüklüğüne karşı da direnç gösterdiği gözlemlenmiştir. İtalyan ligustica  özellikleri içinde yumuşaklık, süreç konusunda isteksizlik, doğurganlık, endüstri, hastalığa karşı dirençlilik, çiçek balı toplamak eğiliminde olması dikkat çekmektedir. Bununla birlikte, İtalyan ligustica ana arının bazı sakıncaları vardır ve bunlar içinde çeşitli önlemler alınması gerekmektedir. Bu sakıncalardan birisi canlılığından yoksun olmasıdır. Ayrıca, aşırı miktarda yavru yetiştirme eğilimi göstermektedirler. Aynı zamanda sürüklenme eğilimi oldukça fazladır.  Sürüklenme eğiliminin fazla olması kötü oryantasyon duygusundan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bu durum dezavantaj sayılır.